Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Golęcin z Rusałką - Poznaniacy zdecydują o jego przyszłości

Bogna Kisiel
To poznaniacy mają powiedzieć, w jaki sposób należy zagospodarować tereny na Golęcinie i wokół Rusałki
Do połowy lipca ma powstać opracowanie podsumowujące wyniki konsultacji
To poznaniacy mają powiedzieć, w jaki sposób należy zagospodarować tereny na Golęcinie i wokół Rusałki Do połowy lipca ma powstać opracowanie podsumowujące wyniki konsultacji Fot. Marcin Idczak
Jaki Golęcin? Jaka Rusałka? - na te pytania mają odpowiedzieć poznaniacy podczas konsultacji społecznych, które rozpoczną się w maju. Ich celem jest zebranie opinii na temat zagospodarowania tego terenu i na ich podstawie opracowanie wizji, jak ma on wyglądać w przyszłości.

- Ponad 20-letnia odyseja przejmowania Golęcina zakończyła się happy endem - mówi Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta, dodając, że mógłby być on szczęśliwszy, gdyby nastąpił wcześniej. - 1 lutego POSiR przejął ten teren.

Już w ubiegłym roku trwały rozmowy z udziałem organizacji i stowarzyszeń, które działają lub chciałyby działać na Golęcinie.

- Do tej pory wywołuje to różnego rodzaju napięcia - twierdzi D. Jaworski. - Zaproponowałem prezydentowi trochę inne spojrzenie na sprawę, abyśmy nie skupiali się na kwestii operatora, ale na tym, co ta przestrzeń dla nas znaczy. Czym Golęcin z Rusałką ma być dla poznaniaków? Jakie funkcje powinny tam się pojawić?
Miasto, chcąc poznać opinie poznaniaków i różnych instytucji zainteresowanych tym terenem, postanowiło przeprowadzić konsultacje społeczne.

Zobacz też: Golęcin z Rusałką

- Ich wyniki posłużą do opracowania warunków konkursu urbanistyczno-architektonicznego - mówi D. Jaworski. I ma nadzieję, że rozwiązania zaproponowane przez projektantów będą światowe, a nie zaściankowe. Jednak, aby tak się stało, pula nagród musi być znacząca. - Potrzebny jest milion złotych, aby ogłosić konkurs.

Konkurs może zostać ogłoszony pod koniec roku lub na początku przyszłego, a już w maju rozpoczną się konsultacje.

- Mają one dostarczyć informacji o potrzebach oraz oczekiwaniach mieszkańców i różnych grup zainteresowanych tym terenem - wyjaśnia Rafał Janowicz z Brand &Research Consulting.

Już dzisiaj mają rozpocząć się spacery badawcze i entografia przestrzeni. O Golęcinie będą opowiadać osoby przebywające na tym terenie. Następnie zostaną zorganizowane warsztaty przyszłości, w których wezmą udział różne instytucje, organizacje - ci, którzy mają jakiś interes na Golęcinie. Przedstawią oni swoje oczekiwania i spróbują wypracować wspólną wizję.

- W międzyczasie będziemy zbierać opinie mieszkańców poprzez sondę internetową na stronie miasta -
mówi R. Janowicz. - Mailem będzie można nadsyłać swoje pomysły na Golęcin i Rusałkę. Przeprowadzimy sondaż uliczny. Zakładamy, że spytamy nie miej niż 200 osób. Ostatnim krokiem będzie debata i warsztaty przyszłości z udziałem mieszkańców.

Do połowy lipca powstanie końcowe opracowanie wyników konsultacji. - Ma być ono inspiracją dla projektantów, wskazaniem, czego oczekują mieszkańcy - dodaje R. Janowicz.
Zanim jednak zostanie ogłoszony konkurs, wcześniej trzeba rozwiązać problem obsługi komunikacyjnej Golęcina, by projektanci mieli wiedzę na ten temat. - To ogromny problem - przyznaje D. Jaworski. - Tam nie ma dojazdu. Wydział Gospodarki Nieruchomościami rozmawia na ten temat z Uniwersytetem Przyrodniczym. Nie są to łatwe rozmowy.

Skomentuj:

Golęcin z Rusałką - Poznaniacy zdecydują o jego przyszłości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto