Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Golgota Picnic - zrób to sam". Artyści bronią spektaklu

wiadomosci24.pl
20 czerwca dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński odwołał pokazy spektaklu "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii. Środowisko artystyczne, oburzone cenzurą i "zamachem na wolność słowa, przekonań oraz swobodę twórczą" postanowiło zorganizować oddolną akcję, i skoro "Golgoty picnic" nie mogło zobaczyć kilkaset osób, to zobaczą ją tysiące… W całej Polsce odbędą się czytania scenariusza, pokazy rejestracji przedstawienia i dyskusje.

"Odwołanie spektaklu "Golgota Picnic" to sytuacja, w której pogwałcone zostały konstytucyjne prawa obywateli do bezpieczeństwa, wolności wyrażania poglądów, wolności twórczości artystycznej i wolności korzystania z dóbr kultury. Państwo zaniechało podstawowych obowiązków wobec swoich obywateli, a decyzja o odwołaniu spektaklu oznacza w istocie zgodę na wprowadzenie ideologicznej cenzury prewencyjnej" - czytamy w oficjalnym komunikacie Instytutu Teatralnego, który zachęca jednocześnie do wzięcia udziału w akcji "Golgota Piknik - zrób to sam!" Odzyskajmy ocenzurowany spektakl i obrońmy zagrożone prawa. Namawiamy do włączenia się do oddolnej inicjatywy zorganizowania w całym kraju Pikniku Golgota. Reżyser wyraził zgodę na publiczne pokazy zapisu spektaklu i udostępnił scenariusz przedstawienia. Zbierzemy się w miejscu publicznym - wszyscy, którzy sprzeciwiają się zaistniałej sytuacji. Tekst zostanie rozdany zebranym osobom. Przeczytamy ten tekst razem, jednym wspólnym głosem. Głośno. Bardzo głośno. Chęć wzięcia udziału w akcji oraz potrzebę dostępu do tekstu scenariusza i zapisu spektaklu można zgłaszać pod adresem: [email protected]" - informuje Instytut Teatralny.

Formułę protestu uzgodniono na spotkaniu twórców, menadżerów, animatorów kultury oraz aktywistów, które odbyło się w Warszawie 22 czerwca 2014 roku. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Malta Festival są partnerami wydarzenia.

Lista miejsc, w których zostanie zorganizowany PIKNIK (stan na godzinę 16, 24 czerwca):

27 czerwca 2014 roku
Poznań, plac Wolności, godz. 19.00 (grupowe czytanie)
Białystok, Teatr TrzyRzecze (projekcja i czytanie)
Bydgoszcz, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki (projekcja)
Lublin, Centrum Kultury (projekcja)
Kraków: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej (czytanie) oraz Teatr Nowy (czytanie i projekcja)
Warszawa: TR Warszawa (projekcja) oraz Teatr Studio im. Stanisława I. Witkiewicza (czytanie)
Wałbrzych, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego (czytanie)
Wrocław, Teatr Polski (projekcja)

Szczegółowe informacje na: stronie akcji

Spektakl Rodriga Garcii wzbudzał kontrowersje środowisk katolickich od dawna. Domagały się one jego usunięcia z programu Malta Festival w związku z "bluźnierczymi treściami". Przedstawienie skrytykowała m.in. większość poznańskich radnych, prezydent Ryszard Grobelny i abp Stanisław Gądecki. W tej sytuacji, dyrektor Malta Festival Michał Merczyński podjął decyzję o odwołaniu spektaklu "z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla widzów, aktorów, postronnych osób, a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania".

"Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem" - napisali członkowie ruchu Obywatele Kultury w liście otwartym do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Zwłaszcza termin "ignorancja" ma tu specjalne znaczenie. Żaden z krytykujących spektaklu "Golgota Picnic" nie widział. Nie czytał też chyba informacji ze strony Malta Festival, która rzuca zupełnie inne światło na przedstawienie argentyńskiego reżysera: "Rodrigo García w każdym ze swoich teksów i budowanych w oparciu o nie spektakli proponuje pesymistyczą, często szokującą diagnozę rzeczywistości oraz nas samych, aktywnie ją współtworzących. Golgota Picnic to jeden z ikonicznych spektakli reżysera – pokazywany był już w wielu krajach, wszędzie wyzwalając wśród widzów duże emocje, od zachwytu i oczyszczenia po oburzenie. Nawiązując do chrześcijańskiej ikonografii – od Francisco Goi do Rubensa – reżyser organizuje piknik, który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności. Na scenie silna fizyczna obecność aktorów zderzona jest z projekcjami wideo, muzyką na żywo i nadmiarem rekwizytów – hamburgerowych bułek, które są miękkim dywanem, zwyczajnym fastfoodem zjadanym podczas spektaklu, a także symbolem bezsensownego nadmiaru i nieopanowanej konsumpcji. Świat jawi się w spektaklu jako podszyta pustką orgia posiadania, w której ludzie pozostają zniewoleni we własnej hipokryzji. W tej rzeczywistości sztuka jest jedynie estetycznym dodatkiem" - można przeczytać w opisie spektaklu na stronie Malta Festival. Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki uznał, że "przedstawienie ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie"
Cały materiał zobacz na:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Golgota Picnic - zrób to sam". Artyści bronią spektaklu - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto