Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GÓRCZYN - Na miejscu fabryki makaronów będą bloki

Jakub Iglewski
Trwa rozbiórka dawnej fabryki makaronów Amino na poznańskim Górczynie
Trwa rozbiórka dawnej fabryki makaronów Amino na poznańskim Górczynie Waldemar Wylegalski
Trwa rozbiórka opuszczonego budynku przy ulicy Gór-czyńskiej. Prace zakończą się w tym tygodniu, a zimą rozpocznie się budowa nowego budynku mieszkalnego.

Robotnicy uzbrojeni w ciężki sprzęt i wywrotki kończą żywot opuszczonych budynków po dawnej fabryce makaronu Amino. Jeszcze kilka lat temu mieściła się w nich hurtownia płytek ceramicznych i artykułów sanitarnych. Po zamknięciu hurtowni przemysłowe zabudowania zostały opuszczone i szpeciły krajobraz osiedla bloków zlokalizowanego w okolicy Palacza i Arciszewskiego. Wydawało się, że budowle pozostaną niebezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci, jednak na początku września zaczęła się ich rozbiórka.

Ma ona przygotować teren pod nową inwestycję firmy SAP Apartamenty, którą wykona Ataner. Na terenie fabryki powstanie 11-piętrowy budynek mieszkalny. W bloku o powierzchni 8,5 tys. metrów kwadratowych znajdzie się 101 mieszkań, a do dyspozycji mieszkańców zostanie oddany podziemny parking.
Planowany wieżowiec nie jest jedyną inwestycją w tej okolicy. W bezpośrednim sąsiedztwie Agrobex kończy budowę kolejnego wieżowca, również liczącego jedenaście pięter.

Rozbudowa osiedla budzi wiele kontrowersji, bowiem bloki powstaną między istniejącymi budynkami, znacznie ograniczając przestrzeń. W zeszłym roku pisaliśmy o protestach mieszkańców przy okazji rozpoczęcia prac nad budynkiem Agrobeksu.

– Mieszkańcy sądzą, że budowa kolejnych bloków doprowadzi do paraliżu komunikacyjnego. Ta okolica jest najgęściej zabudowanym fragmentem Górczyna. Już teraz ciężko dojechać do niektórych bloków, brakuje miejsc parkingowych. A sytuacja na pewno się pogorszy – twierdzi Bartosz Zawieja, przewodniczący Rady Osiedla Górczyn.

W opinii mieszkańców nowe inwestycje spowodują znaczne pogorszenie oświetlenia istniejących budynków, nie podoba im się fakt, że nikt się z nimi nie konsultował przed wydaniem pozwolenia na budowę.

Oprócz dwóch nowych bloków na osiedlu miał powstać jeszcze jeden budynek na terenie po dawnej kotłowni (w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji Agrobexu). Budowa najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku z powodu protestów mieszkańców.

– Dzięki zaangażowaniu okolicznych wspólnot mieszkaniowych wysłaliśmy pismo do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania. Wyraziliśmy w nim swój stanowczy sprzeciw wobec dalszej rozbudowy – dodaje B. Zawieja. Wydział wydał decyzję odmowną w sprawie warunków zabudowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto