Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisk. Praktyki uczniów na Politechnice

red OPR.
archiwum zsp
Praktyki zawodowe uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych na Politechnice Poznańskiej.

Rok szkolny dopiero się zaczął, a uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych już odbywają cenne praktyki zawodowe. Od 8 września do 12 września grupa uczniów ZSP z trzeciej klasy Technikum Informatycznego wraz z opiekunem Jarosławem Szulcem uczestniczyła w praktykach zawodowych w najnowocześniejszych laboratoriach na Politechnice Poznańskiej.

Młodzież miała niecodzienną możliwość pracy na nowoczesnym bardzo drogim sprzęcie. Laboratorium Poznańskiej Politechniki oferuje najwyższej klasy wyposażenie pozwalające na zapoznanie się z takimi zagadnieniami jak:okablowanie strukturalne klasy D,E,F (kat. 5e,6,7) – instalacja, pomiary certyfikacyjne;
okablowanie światłowodowe – instalacja, spawanie, złącza mechaniczne, pomiary certyfikacyjne;
system WiFi – accespointy – narzędzia testowe, rozwiązywanie problemów;
telefonia VOIP – protokół SIP, wideotelefony, aplikacje VOIP, poe;
konfiguracja urządzeń aktywnych – switche, rutery, accespointy, nas, thinclients;
technologia DVBT;
zagadnienia druku 3D.

Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko prototypowania 3D, gdzie uczestnicy mają okazję stworzenia własnych projektów 3D oraz stanowisko do spawania światłowodów, gdzie praktykanci mogą własnoręcznie przećwiczyć spawanie światłowodów na najnowocześniejszych spawarkach firmy FUJIKURA.

Współpracę z Politechniką Poznańską Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych rozpoczął w ubiegłym roku. Jest ona oparta o projekt systemowy realizowany w ramach Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki . Liderem w projekcie jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a Partnerem Politechnika Poznańska.
Cel projektu to podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego poprzez min. takie działania jak:
- organizacja praktyk i staży dla uczniów u wielkopolskich pracodawców,
- utworzenie na potrzeby realizacji praktyk zawodowych laboratoriów na terenie województwa wielkopolskiego wraz z opracowaniem nowatorskich programów praktyk,
- stworzenie, rozwój i upowszechnienie Wielkopolskiego systemu doradztwa edukacyjno-zawodowego ,
- opracowanie innowacyjnych programów kształcenia
- przygotowanie nauczycieli do prowadzenia zajęć w oparciu o wypracowane programy kształcenia,
- realizacja zajęć dodatkowych dla uczniów w oparciu o opracowane programy kształcenia,
- wyposażenie szkół w dodatkowe narzędzia i materiały dydaktyczne, ze szczególnym uwzględnieniem ICT.
- wdrożenie w szkołach systemu kształcenia e-learningowego.

W całym przedsięwzięciu bierze udział ponad 50 szkół. Do końca projektu praktykami zawodowymi zostanie objętych 9 280 uczniów i uczennic wielkopolskich techników, z tego 2 980 odbędzie praktykę zawodową u pracodawców i 6 300 w laboratoriach praktyk zawodowych. Łącznie projektem zostanie objętych blisko 10 tysięcy osób.

planowane w projekcie działania doprowadzą do wdrożenia formy nauczania zapewniającej wyższą skuteczność kształcenia i jednocześnie spowodują zmniejszenie dysproporcji edukacyjnych wielkopolskich szkół względem szkół w innych regionach europejskich. Aktualne badania i analizy dotyczące kształcenia zawodowego w Wielkopolsce wskazują duże zapotrzebowanie rynku pracy na takie zawody jak: technik logistyk, technik mechatronik, technik organizacji reklamy, technik ekonomista, technik informatyk i technik handlowiec. Laboratoria mają zapewnić lepsze przygotowanie uczniów w/w typów szkół do wkroczenia na rynek pracy.
Efektem przystąpienia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wlkp. do projektu jest udział w laboratoriach, w minionym roku szkolnym, aż 9 grup młodzieży z różnych typów szkół. Praktyki 40 godzinne w profesjonalnych laboratoriach odbyli uczniowie Technikum Ekonomicznego, Technikum Logistycznego, Technikum Informatycznego oraz Technikum Organizacji Reklamy.

obecnym roku szkolnym odbędzie się 10 wyjazdów na praktyki zawodowe uczniów z klas: Technikum Mechatronicznego, Technikum Ekonomicznego, Technikum Informatycznego, Technikum Logistycznego i Technikum Organizacji Reklamy. Atrakcyjność udziału młodzieży w takiej formie praktyk zawodowych wzbogaca fakt, iż podczas tygodniowego pobytu uczniowie zakwaterowani zostają w hostelu w centrum Poznania i na codzienne zajęcia dojeżdżają komunikacją miejską.

Uczniowie mogą zakosztować życia studenckiego, mają okazję do zwiedzenia Politechniki Poznańskiej, jak również w wolnym czasie skorzystania innych atrakcji jakie oferuje miasto Poznań. Ważny jest fakt, iż cały pobyt wraz z dojazdem, zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz wyposażeniem w materiały jest opłacony przez organizatorów. Uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów udziału w praktykach w laboratoriach. ( na zdjęciu uczniowie III B Technikum Informatycznego z wychowawcą)

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto