Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Idzie zima - warto ocieplić dom

Lilia Łada
Lilia Łada
Solidne mrozy w nieocieplonym domu mogą nadwerężyć niejeden rodzinny budżet. A zima tuż, tuż! Aby tego uniknąć warto zastanowić się, jak obniżyć koszty ogrzewania domu w okresie grzewczym.

Odpowiednie kroki ku zwiększeniu energooszczędności budynku powinni w szczególności podjąć właściciele domów zbudowanych przed rokiem 90-tym. Ówczesna polityka sprzyjała budowaniu domów energochłonnych, gdyż ceny nośników energii były niskie.

Dziś jest inaczej - warto więc o odnowieniu i ociepleniu fasady budynku, wymianie instalacji grzewczej czy okien. Choć to spora inwestycja, z biegiem lat przyniesie wymierne korzyści.

Mało kto wie, że jeżeli szczeliny pomiędzy futryną i ramą okna są znaczące, to straty mogą sięgać nawet 20 proc. całkowitego zapotrzebowania na ciepło.  Nic więc dziwnego, że aż dla 75 procent kupujących czynnikiem przesądzającym o wyborze okien była termika. Wymina okien na nowe już po kilku miesiącach przyniesie nam to realne oszczędności (ile konkretnie możemy obliczyć za pomocą kalkulatora energetycznego dostępnego w sieci).

Największą popularnością cieszą się obecnie okna plastikowe (PCV), drewniane oraz aluminiowe. Wybór materiału zależy w głównej mierze od indywidualnych upodobań klientów, bowiem jeżeli chodzi o trwałość i charakterystykę termiczną okien, producenci stosują zbliżone rozwiązania. Warto pamiętać, że przy poszukiwaniu okien energooszczędnych powinniśmy kierować się ich parametrami termicznymi, a w szczególności przepuszczalnością termiczną dla całego okna (tzw. Uw - im niższa wartość tym mniejsza jest utrata ciepła).

Ale więcej ciepła niż przez nieszczelne okna może uciekać przez nieocieplone ściany. W domku jednorodzinnym może to być nawet 40 procent! Ilość ciepła, które ucieka przez ścianę, zależy nie tylko od materiału, z którego została wykonana, ale i od jej grubości. Na przykład mur z cegły dziurawki o grubości ok. 35 cm 0,5 m posiada taką samą izolacyjność cieplną, jak płyta izolacyjna o grubości 2,5 cm. Dlatego dodanie warstwy materiału izolacyjnego, styropianu bądź wełny mineralnej, to jakby dodanie kilkudziesięciu centymetrów grubości muru.

– Większość materiałów izolacyjnych dostępnych obecnie na rynku ma porównywalną izolacyjność cieplną, jednakże najbardziej popularnym na rynku bezspoinowych systemów ocieplania ścian budynków jest styropian – mówi Bartosz Polaczyk, Product Manager firmy KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o. - Swą popularność zawdzięcza on przede wszystkim niskiej cenie zakupu, łatwości obróbki i niską nasiąkliwością wodną.   

Izolacja ścian zewnętrznych jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oszczędność w utracie ciepła. Odnowienie elewacji z wykorzystaniem materiałów termoizolacyjnych nie tylko pozwoli znacznie zwiększyć komfort termiczny wnętrz, ale może też poprawić estetykę naszego domu.

A co z ogrzewaniem? Do wyboru mamy wiele systemów. Wybrać możemy paliwo stałe (węgiel, brykiet, koks, drewno), paliwo płynne (gaz ziemny, olej opałowy), bądź energię elektryczną. Choć te trzy ostatnie media są bardzo wygodne w obsłudze, ich cena może zniechęcić. Koszt takiego ogrzewania może być nawet czterokrotnie wyższy niż koszt opalania paliwem stałym.

W ostatnich latach do łask powraca węgiel brunatny. Wiąże się to ze stabilną ceną tego paliwa, a także wprowadzeniem nowoczesnych, niemal bezobsługowych kotłów, które poprawiają komfort użytkowania. Jest to bardzo wygodne dlazwłaszcza dla tych, którzy mają niedaleko do kopalni.

– Węgiel brunatny typu Propal przy cenie 115 zł za tonę jest jednym z najtańszych surowców energetycznych na rynku - mówi Rafał Tomaszewski, dyrektor do spraw handlu i marketingu KWB Sieniawa.- Dodatkowo dzięki obecnym rozwiązaniom technologicznym w ciepłownictwie najnowsze kotły węglowe emitują znikome ilości tlenków azotu i węgla.  W ostatnich latach, przy ciągłym wzroście cen surowców grzewczych, węgiel brunatny jest najbardziej atrakcyjny. Możliwość nabycia go bezpośrednio od producenta stanowi gwarancję jakości i niższej ceny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto