MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

III Leszczyński Festiwal Muzyczny

DAG
Olga Pasiecznik i Natalia Pasiecznik podczas koncertu w Pawłowicach.
Olga Pasiecznik i Natalia Pasiecznik podczas koncertu w Pawłowicach.
Już po raz trzeci miłośnicy muzyki poważnej mieli okazję wysłuchać znakomitych polskich i zagranicznych artystów występujących podczas Leszczyńskiego Festiwalu Muzycznego im. Romana Maciejewskiego.

Już po raz trzeci miłośnicy muzyki poważnej mieli okazję wysłuchać znakomitych polskich i zagranicznych artystów występujących podczas Leszczyńskiego Festiwalu Muzycznego im. Romana Maciejewskiego. Pośród utworów największych kompozytorów prezentowanych podczas festiwalu znalazły się mazurki i pieśni leszczyńskiego twórcy.

Co roku organizatorzy festiwalu zapraszają znakomitych artystów, którzy prezentują się w najpiękniejszych salach koncertowych regionu leszczyńskiego. Stało się tradycją, że koncerty odbywają się w leszczyńskim Ratuszu, na zamku w Rydzynie i w pałacu w Pawłowicach. W tym roku leszczyńscy melomani wysłuchali koncertu czeskiej grupy Kubin Quartet oraz koncertu fortepianowego Joanny Domańskiej. W sobotę w Ratuszu wystąpili uczestnicy XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

- Zaprosiliśmy dwóch skrzypków Łucję Madziar i Amerykanina Jeffa Thayera - mówi Anna Metera, prezes Leszczyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. R. Maciejewskiego, organizatora festiwalu - Największa niespodzianka spotkała właśnie skrzypków, którzy pięć minut przed koncertem w Ratuszu dowiedzieli się, że zostali dopuszczeni do drugiego etapu konkursu. Ta wiadomość dodała im skrzydeł. Zagrali przepięknie.

Prawdziwą ucztę muzyczną przygotowano trzeciego dnia festiwalu podczas koncertu w sali kolumnowej pałacu w Pawłowicach. Przy wypełnionej widzami sali wystąpiły Olga Pasiecznik, sopran oraz przy fortepianie jej siostra, Natalia.

Leszczyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Romana Maciejewskiego powstało w 1997 roku w celu popularyzacji muzyki poważnej, zwłaszcza ocalenia i popularyzacji twórczość Romana Maciejewskiego. Prezesem towarzystwa jest Anna Metera, prezesem honorowym - brat kompozytora, Wojciech Maciejewski.


  • W czerwcu 1998 roku sprowadzono do Leszna prochy Romana Maciejewskiego i złożono je na cmentarzu przy ul. Kąkolewskiej.
  • W październiku 1998 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto gabinet Romana Maciejewskiego, w którym zgromadzono pamiątki po kompozytorze.
  • W kwietniu 2001 roku odsłonięta została tablica pamiątkowa umieszczona na kamienicy, w której mieszkał kompozytor.


Roman Maciejewski, kompozytor, dyrygent, pianista. Urodził się w 1910 roku w Berlinie. Gdy miał dziewięć lat powrócił z rodziną do Polski. Zamieszkali w Lesznie w kamienicy przy Rynku 9.

Losy rzuciły kompozytora przez Warszawę, do Francji, Anglii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i na Wyspy Kanaryjskie. Zmarł w 1998 roku w szwedzkim Guteborgu. Jego prochy spoczywają na leszczyńskim cmentarzu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto