Ile można zarobić na znajomości języków obcych?

Materiał partnera zewnętrznego
Ulubiony amerykański serial oglądasz w oryginale i bez problemu dogadujesz się podczas zagranicznych wycieczek. Ale czy Twoją znajomość języka Szekspira doceni pracodawca? Na wyższe zarobki na pewno mogą liczyć posługujący się ojczystą mową Hansa Christiana Andersena czy Alfreda Nobla.

Pociągnięci za język (niekoniecznie angielski)

Truizmem jest pisanie o powszechności języka angielskiego we współczesnym świecie. Ta wszędobylska obecność sprawia, że jego znajomość staje się już nie tyle atutem w pracy lub podczas jej poszukiwań, ale najzwyklejszym wymogiem. Umiejętność mówienia i rozumienia po angielsku staje się czymś tak oczywistym jak korzystanie z komputera albo poprawne wysławianie się. W tej sytuacji to znajomość drugiego (i każdego kolejnego) języka obcego pozwala faktycznie wyróżnić się na tle innych kandydatów i pracowników. Bo jak się okazuje – naprawdę warto. Ci, którzy mogą pochwalić się znajomością nietypowych języków, zarabiają więcej. Wskazują na to badania wykonane na zlecenie firmy Sedlak & Sedlak.

Tabela 1. Wynagrodzenia osób ze znajomością nietypowego języka

Jak się liczą ze słowami

Szczególnie doceniani są pracownicy posługujący się chińskim, węgierskim, japońskim i arabskim, czyli językami powszechnie uznawanymi u nas za trudne do nauczenia. Mediana wynagrodzeń osób zaznajomionych z chińszczyzną wynosi 6 tysięcy złotych, ale już jedna czwarta badanych zarabia blisko 10 tysięcy złotych lub więcej. Kolejną żyłą złota okazuje znajomość niderlandzkiego oraz któregoś z języków skandynawskich. Tutaj mediana zarobków kształtuje się w granicach od 4 do 5 tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, iż Chiny, Węgry i Szwecja to ważni partnerzy handlowi naszego kraju. To stanowi ważny czynnik przy kształtowaniu się poziomu wynagrodzeń osób, które posługują się tamtejszymi językami. Wizja wyższych zarobków jest pociągająca. Nic dziwnego, że chętnych do nauki jest coraz więcej.

- Rośnie zainteresowanie mniej popularnymi językami - mówi Lucyna Harajewicz, dyrektor ds. edukacyjnych ESKK - Bestsellerem ostatnich lat są kursy języków skandynawskich - podkreśla.

Tabela 2. Wynagrodzenia osób ze znajomością nietypowego języka według branż

(Tele)komunikacja i inne

Według raportu firmy Sedlak & Sedlak, telekomunikacja, technologie informatyczne i energetyka to branże, w których pracownicy znający nietypowe języki obce, są najlepiej opłacani. Mediana zarobków oscyluje tu między 5,5 a 6 tysięcy złotych. Jedna czwarta pracowników otrzymuje wynagrodzenia w wysokości co najmniej 9 tysięcy złotych.

Po naszemu, czyli lepiej

Chociaż posługiwanie się angielskim w relacjach biznesowych na całym świecie jest dość powszechne, to umiejętność porozumiewania się w rodzimym języku z klientami czy kontrahentami ma niebywałe znaczenie kulturowe, jak i wizerunkowe. Przenosi komunikację na kolejny poziom, buduje zaufanie, wskazuje na szczególną troskę o wzajemne kontakty. Dlatego też tak ważne dla pracodawców jest, by swoje szeregi zasilać pracownikami, którzy bez problemu poradzą sobie z komunikowaniem się w obcym języku.

Mądrej głowie

Wielojęzyczność przynosi także dodatkowe, pozafinansowe profity. Należą do nich między innymi lepsza pamięć i koncentracja, rozwój spostrzegawczości i logicznego myślenia, wreszcie dłuższa sprawność umysłowa w starszym wieku. Choć nie są one bezpośrednio wynagradzane, ich posiadanie sprzyja wydajności pracownika i w efekcie może mieć w przełożenie na wysokość zarobków.

Źródło:
Sedlak & Sedlak: Ogólnopolskie Badania wynagrodzeń, http://wynagrodzenia.pl/obw.php

Dodaj ogłoszenie