Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imieniny patronów Poznania: Uroczysta sesja, honorowe wyróżnienia i parada

Bogna Kisiel, Karolina Koziolek
Z okazji imienin miasta ulicami Poznania przejdzie parada.
Z okazji imienin miasta ulicami Poznania przejdzie parada. Janusz Romaniszyn
Dzisiaj świętujemy imieniny Piotra i Pawła, którzy od stuleci są patronami Poznania. Z tej okazji miasto zorganizowało wiele atrakcji.

Piotr i Paweł już od stuleci patronują stolicy Wielkopolski. Skąd obaj święci wzięli się w Poznaniu? Przybyli do nas z Rzymu. Poznańskie biskupstwo powstało jako pierwsze w Polsce (w 968 r.), katedra otrzymała w związku z tym patronów bezpośrednio po bazylice rzymskiej.

Obaj święci trafili do herbu miasta. Widać na nim iż św. Paweł trzyma klucz, a św. Piotr miecz. Historycy przypuszczają iż może mieć to związek z obecnością w Poznaniu miecza, który nazywany jest właśnie mieczem św. Piotra. Pochodzenie miecza nie jest do końca znane, być może trafił on do Poznania za sprawa biskupa Jordana w X wieku. Z wielkim prawdopodobieństwem można jednak powiedzieć, że to najstarsza w Polsce relikwia.

29 czerwca w kościele katolickim przypada wspomnienie obu świętych, stąd dzisiejsze imieniny. Poznań jest jednym z niewielu miast w Polsce, które ma takie święto.Tradycyjnie w dniu imienin miasta radni spotkają się w południe w poznańskim Ratuszu. Czcigodnych gości przywita Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Następnie zostaną wręczone wyróżnienia honorowe oraz nagrody: naukowa, artystyczna i sportowa. Tytuł Honorowego Obywatela Poznania odbierze prof. Lech Trzeciakowski, historyk, natomiast tytuły zasłużonych dla miasta otrzymają: Gmina Żydowska; prof. Jacek Łuczak, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii oraz medycyny paliatywnej; Stefan Makné, pilot balonów gazowych, jedyny Polak, który po wojnie zdobył prestiżowy Puchar Gordona Bennetta, lecąc z drugim pilotem Ireneuszem Cielakiem.

Czytaj także: Piotr i Paweł zostali obsypani prezentami

Tegoroczną nagrodą naukową wyróżniono dr Jacka Kowalskiego; a artystyczną Wacława Zimpla. Zostanie również wręczona nagroda dla najlepszego sportowca i trenera. Otrzymają je Julia Michalska za zdobycie brązowego medalu podczas Mistrzostw Świata w wioślarstwie oraz Leszek Tylkowski za całokształt pracy trenerskiej z zawodnikami szermierki.

Gdy w Ratuszu będzie trwać uroczysta sesja, ulicami miasta przejdzie parada "Retrospekcja świętych" przygotowana przez Interdyscyplinarną Grupę Teatralną Asocjacja 2006. Jej uczestnicy wyruszą o godz. 12 sprzed cerkwi przy ul. Marcelińskiej i dalej do Kaponiery, ul. Św. Marcin, Paderewskiego na Stary Rynek pod Ratusz. Tutaj nastąpi przekazanie kluczy do miasta i pióra mądrości radnym, a mieszkańcy zobaczą, jak powstają rzeźby, nawiązujące do patronów Poznania.

Z kolei najmłodsi poznaniacy będą mogli wziąć udział, w godz. 15-18, w warsztatach "Św. Piotr i Paweł - Poznaniacy", które zorganizują grupa Asocjacja 2006 oraz Pracownie Zjawisk Teatralnych".

W katedrze poznańskiej uroczystości ku czci świętych Piotra i Pawła rozpoczęły się wczoraj wieczornymi nieszporami odprawionymi przez abp St. Gądeckiego. Dzisiaj natomiast o godz. 10.00 uroczystą mszę św. odprawi metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto