Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imieniny Ulicy: pochód dzieci i T-Love

Joanna Błaszkowska
Joanna Błaszkowska
Imieniny ulicy Św. Marcin, połączone z obchodami dnia 11 listopada, mają być manifestacją radości. Zdaniem organizatorów, święta narodowe powinny być obchodzone jak najweselej.

Korowód Świętomarciński zostanie w tym roku ubogacony nowym, bardzo ważnym elementem, czyli pochodem dzieci, które przemaszerują przez centrum miasta trzymając w rękach chorągiewki w narodowych barwach i orły. Ma to przypomnieć poznaniakom manifestację polskości, jaka miała miejsce 27 grudnia 1918 roku, kiedy nasze miasto odwiedził wielki mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski.

- Poznań był w tym czasie miastem pruskim. Choć trudno sobie to wyobrazić, wszystkie napisy, jakie można było zobaczyć na ul. Św Marcin, były po niemiecku! - mówi Tadeusz Jeziorowski, kierownik Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Publiczne pojawienie się setek dzieci z symbolami polskości w dłoniach było więc wielką manifestacją polskiej tożsamości narodowej.

Wszystkie dzieci, które chciałyby przyłączyć się do patriotycznego pochodu, mogą jeszcze zgłosić swoją obecność! Ich rodzice są proszeni o kontakt z CK Zamek (tel. 061 6465202, e-mail: [email protected]).

Oprócz dzieci w korowodzie jak zwykle uczestniczyć będą ułani oraz "powstańcy wielkopolscy" czyli Grupa Rekonstrukcji Historycznej 3 Bastion Grolman, którzy pod Zamkiem rozbije nawet powstańczy obóz. Uczestnikami pochodu będą także szczudlarze. No i sam święty Marcin. - Jak żywy - zapowiada Andrzej Maszewski z CK Zamek.

Wnętrza Zamku, tak samo jak i ulica Św. Marcin, 11 listopada będą tętnić życiem. Możemy uczestniczyć m. in. w koncercie pieśni z czasów powstania wielkopolskiego w wykonaniu Chóru Męskigo Arion oraz Capelli Zamku Rydzyńskiego. W dniu narodowego święta będziemy mogli spotkać się także z historią polskiego kina, przychodząc na pokaz filmu pt. "Mogiła nieznanego żołnierza", nakręconego w 1927 roku i przedstawiającego perypetie polskiego oficera w czasie I wojny światowej.

W CK Zamek czynne będą także liczne wystawy. Otwarcie niektórych z nich zaplanowano na dni bezpośrednio poprzedzające imieniny ul. Św. Marcin właśnie dlatego, żeby uczestnicy "patriotycznej zabawy" 11 listopada mogli już je obejrzeć.

Muzyka, którą tętnić będzie centrum miasta w najbliższy wtorek, to oczywiście nie tylko pieśni powstańcze. CK Zamek zorganizował dla poznaniaków podróż przez rytmy rock'n'rollowe i bluesowe (zespół Margines), punk (BIFF) i rock (T-Love).

Święto zakończy się widowiskowym pokazem sztucznych ogni. I jak tu nie lubić uroczystości patriotycznych?

Zobacz program Imienin ulicy Św. Marcin

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto