Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imieniny ulicy Święty Marcin 2017: Co zaplanowano w tym roku? [PROGRAM]

Anna Jarmuż
Świety Marcin znów otrzyma klucze do miasta
Świety Marcin znów otrzyma klucze do miasta Grzegorz Dembiński
11 listopada 2017 roku w Poznaniu klucze do miasta znowu otrzyma Święty Marcin. Podczas imienin ulicy nie zabraknie atrakcji. Sprawdź, jak prezentuje się tegoroczny program.

Choć remont ulicy nie przeszkodził w organizacji imprezy, trzeba było wprowadzić pewne zmiany, m.in. w trasie korowodu. W tym roku rozpocznie się on o godz. 13.30. Wyruszy z Ronda Kaponiera i przejdzie przed Centrum Kultury Zamek, gdzie o godz. 14 prezydent Poznania przekaże Świętemu Marcinowi symboliczne klucze do miasta.

– Kiermasz, który do tej pory odbywał się pod Alfami ulokowaliśmy na al. Niepodległości, pomiędzy ul. św. Marcin a Fredry – mówi Andrzej Maszewski, kierownik działki produkcji imprez CK Zamek.

Rogala Świętomarcińskiego i wiele innych przysmaków można będzie skosztować w godz. 11-21. Swoje produkty oraz wyroby rękodzieła będzie oferować prawie 100 wystawców.

Atrakcyjnie prezentuje się też muzyczna część programu. O godz. 14.15 na scenie przed CK Zamek wystąpi zespół Dikanda, a o godz. 18 – Orkiestra Prowincjonalna. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Raz, Dwa Trzy, który wejdzie na scenę o godz. 19.30. Na godz. 21.30 zaplanowano tradycyjnie pokaz sztucznych ogni.

Podczas imienin ulicy można będzie też dowiedzieć się czegoś więcej o działalności organizacji pozarządowych. Na pl. Adama Mickiewicza stanie namiot, w którym (w godz. 15-18) można będzie spotkać przedstawicieli 12 fundacji i stowarzyszeń, działających na terenie Poznania.

– Organizując imieniny ulicy, staramy się nawiązywać do postaci Świętego Marcina, który pokazywał, jak ważna jest pomoc bliźnim i wrażliwość na los innych. Taka właśnie jest rola organizacji pozarządowych – tłumaczy Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.

To nie wszystko. 10 listopada, o godz. 18, w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się spotkanie z siostrą Małgorzatą Chmielewską, założycielką polskiej Wspólnoty „Chleb życia”, która na co dzień pomaga ludziom wykluczonym społecznie (chorym, ubogim, bezdomnym i wielu innym). Osoby, które chcą wesprzeć jej działalność mogą przynieść na spotkanie rogala. Smakołyki 11 listopada będą rozdawane potrzebującym.

Pomóc można też, angażując się w akcję „Obywatel Święty Marcin”. W kontekście zmian w prawie, dotyczących organizacji pozarządowych (uzależniających je od środków publicznych), pracownicy CK Zamek zachęcają poznaniaków do całorocznego wsparcia fundacji i stowarzyszeń. Hasło „11 zł raz w miesiącu poproszę” nawiązuje do daty narodowego święta.

- W zachodnich społeczeństwach filantropia jest dość powszechna, w Polsce ta kultura zaczyna się dopiero rozwijać. Widać to na przykładzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ważne jednak, by wpierać organizacje w sposób permanentny, a nie tylko raz w roku - tłumaczy Justyna Ochędzan, prezes Wielkopolskiej Rady Związku Organizacji Pozarządowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto