Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Incydent z udziałem posła KO Franciszka Sterczewskiego. Wiemy, co postanowiła sejmowa Komisja Etyki Poselskiej

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
6 lipca skierował sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski skierował wniosek do Moniki Falej, przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej w sprawie posła Koalicji Obywatelskiej Franciszka Sterczewskiego.
6 lipca skierował sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski skierował wniosek do Moniki Falej, przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej w sprawie posła Koalicji Obywatelskiej Franciszka Sterczewskiego. Adam Jankowski/Polska Press
Krzysztof Sobolewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, sekretarz generalny tej partii, 6 lipca zwrócił się z wnioskiem, by sejmowa Komisja Etyki Poselskiej przeanalizowała zachowanie posła Franciszka Sterczewskiego po tym, jak został on zatrzymany przez patrol policji w Poznaniu. W piśmie datowanym na 16 września, do którego dotarł portal i.pl, przewodnicząca Monika Falej (Lewica) poinformowała Krzysztofa Sobolewskiego, że „komisja podjęła decyzję o zawieszeniu rozpatrywania wniosku do czasu uzyskania informacji na temat wyników postępowania sądowego”.

Krzysztof Sobolewski wnioskował o ukaranie Franciszka Sterczewskiego

6 lipca skierował sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski skierował wniosek do Moniki Falej, przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej w sprawie posła Koalicji Obywatelskiej Franciszka Sterczewskiego. „W związku z rażącym naruszeniem zasad etyki poselskiej przez posła Koalicja Obywatelska – Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni – Franciszka Sterczewskiego, zwracam się do Komisji o podjęcie regulaminowych działań, które doprowadzą do właściwej oceny zachowania pana posła” – czytamy we wniosku.

Sekretarz generalny PiS przypomniał we wniosku, że „w nocy z 27 na 28 czerwca 2022 roku poseł Franciszek Sterczewski został zatrzymany przez patrol policji w Poznaniu”.

„Policja zainteresowała się uczestnikiem ruchu z powodu jazdy rowerem bez oświetlenia oraz całą szerokością pasa. Po wylegitymowaniu okazało się, że uczestnikiem ruchu jest parlamentarzysta, od którego było czuć silną woń alkoholu. Poseł jednak odmówił badania alkomatem na zawartość alkoholu, zasłaniając się legitymacją poselską” – napisał we wniosku poseł Krzysztof Sobolewski.

Krzysztof Sobolewski przypomniał we wniosku, że „z samego rana 28 czerwca poseł Sterczewski popełnił twitta, w którym dobrowolnie zrezygnuje z immunitetu i podda się karze”.

„Pragnę jednak zaznaczyć, że poseł Franciszek Sterczewski pełni funkcję:

1. Wiceprzewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

2. Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Transportu Rowerowego

3. Wiceprzewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym.

Honorem i odpowiedzialnością wykazałby się Pan poseł Franciszek Sterczewski, gdyby dobrowolnie zrzekł się funkcji” – napisał we wniosku 6 lipca Krzysztof Sobolewski.

Sprawy posła Sterczewskiego nie rozstrzygnięto

20 lipca na sejmowej Komisji Etyki Poselskiej nie rozstrzygnięto sprawy posła Koalicji Obywatelskiej Franciszka Sterczewskiego, ponieważ nie stawił się na posiedzeniu. Zostało mu wysłane ponowne zaproszenie. Jeśli znów się nie stawi, sprawa zostanie rozstrzygnięta zaocznie – informował nas wówczas Jacek Świat, poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek komisji.

Komisja Etyki Poselskiej podjęła decyzję o zawieszeniu rozpatrywania wniosku

W piśmie datowanym na 16 września, do którego dotarł i.pl, przewodnicząca komisji Monika Falej (Lewica) poinformowała, że na posiedzeniach Komisji Etyki Poselskiej w dniach 20 lipca i 14 września, rozpatrywała sprawę incydentu z udziałem posła Franciszka Sterczewskiego (Koalicja Obywatelska).

Monika Falej przekazała, że 20 lipca komisja wysłuchała uzasadnienia wniosku przedstawionego przez posła Krzysztofa Sobolewskiego, zaś 14 września wysłuchała wyjaśnień złożonych przez posła Sterczewskiego i przeprowadziła dyskusję.

Przewodnicząca komisji przekazała, że „komisja podjęła decyzję o zawieszeniu rozpatrywania ww. wniosku do czasu uzyskania informacji na temat wyników postępowania sądowego”.

Sterczewski zasłonił się legitymacją poselską

Pod koniec czerwca policjanci interweniowali wobec posła jadącego rowerem ulicą Głogowską w Poznaniu. Policjanci wyczuli od rowerzysty woń alkoholu i chcieli przebadać go alkomatem. „Mężczyzna wówczas okazał legitymację poselską, odmówił poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, powołując się na immunitet” – poinformował wówczas rzecznik wielkopolskiej policji, Andrzej Borowiak.

Na nagraniach pokazujących przebieg interwencji policji widać, że rowerzystą jest poseł KO Franciszek Sterczewski. Mundurowi wyjaśniali mu, że zatrzymują go do kontroli z powodu stanu technicznego roweru. Sterczewski nie włączył tylnego światła, a w przednim - jak powiedział - wyładowała mu się „bateryjka”.

wu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Incydent z udziałem posła KO Franciszka Sterczewskiego. Wiemy, co postanowiła sejmowa Komisja Etyki Poselskiej - Portal i.pl

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto