Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inspektor Sanitarny ostrzega: Kąpiel w fontannach może być ryzykowna!

Redakcja
Zmiany skórne i zatrucia pokarmowe może wywołać kąpiel w ...
Zmiany skórne i zatrucia pokarmowe może wywołać kąpiel w ... archiwum / Radek Rakowski
Zmiany skórne i zatrucia pokarmowe może wywołać kąpiel w fontannie. A w wodzie unoszącej się dookoła zbiornika mogą rozwijać się bakterie legionelozy!

W specjalnym komunikacje wydanym przez Wojewódzką Stację Sanitarno Epidemiologiczną czytamy, że jakość wody wypływająca z fontanny w obiegu zamkniętym nie podlega kontroli sanitarno-higienicznej.

Służby sanitarne nie badają wody z tego typu obiektów, są one elementem architektury oraz pełnią funkcje ozdobne. Dlatego kąpiel w fontannach może być ryzykowna. Woda nie jest poddawana procesom dezynfekcji, a występujące w niej drobnoustroje mogą powodować zmiany skórne oraz negatywnie oddziaływać na układ pokarmowy w przypadku konsumpcji takiej wody.

Jak podkreślają pracownicy WSSE: „woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptactwo, zwierzęta - zwłaszcza psy. Zdarza się, iż w wodzie tej myją się bezdomni. Ponadto mogą znajdować się substancje chemiczne zapobiegające rozwojowi glonów, które również są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego zwłaszcza małych dzieci.”

Unoszące się wokół fontann kropelki wody, tworzące tzw. aerozol także może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia!

W czasie panujących wysokich temperatur takie aerozole wodne mogą być źródłem zakażenia bakteriami z rodzaju Legionella. Bakterie z rodzaju Legionella występujące w różnorodnych naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych, są czynnikiem wywołującym legionelozę – niebezpieczną chorobę zakaźną (niezaraźliwą).

W środowisku naturalnym bytują i namnażają się wewnątrz komórek ameb, natomiast w organizmie człowieka – w makrofagach pęcherzyków płucnych. Mikroorganizmy przyczepiają się do pęcherzyków powietrza znajdujących się w wodzie i wraz z nimi wynoszone są nad powierzchnię wody w postaci aerozolu. Do zakażenia pałeczkami z rodzaju Legionella dochodzi poprzez wdychanie skażonego aerozolu wodno-powietrznego.

Jedyną fontanną w Poznaniu, w której woda poddawana jest procesom filtracji i odpowiada jakością wodzie w basenach - jest fontanna na placu Wolności. Jednak musimy pamiętać, że także i ta woda nie jest badana przez służby sanitarne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto