Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inteligentne specjalizacje w nowej pespektywie

Redakcja
Istnienie inteligentnych specjalizacji na poziomie kraju i poszczególnych regionów, to wymóg Komisji Europejskiej na nową perspektywę – informuje Portal Funduszy Europejskich. Realizacja tego wymogu ma sprawić, że fundusze unijne na lata 2014-2020 będą efektywnie inwestowane. Inteligentne specjalizacje są obszarami gospodarki, które powinny być konsekwentnie rozwijane. Dzięki temu zwiększy się konkurencyjność gospodarki kraju i województw. O tym mówiono w czasie Europejskiego Kongresu Technologicznego, jaki odbył się kilka dni temu we Wrocławiu.

- Polska jest jednym z najbardziej zaawansowanych krajów w pracach nad inteligentnymi specjalizacjami. Wyznaczyliśmy je na poziomie krajowym i regionalnym, a tylko w niektórych województwach są jeszcze w końcowej fazie przygotowania – mówiła wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. - Na poziomie krajowym przyjęliśmy 18 inteligentnych specjalizacji, które zgrupowaliśmy w 5 obszarach tematycznych. Punktem wyjścia dla ich wyznaczenia były Krajowy Program Badań oraz przeprowadzony na bardzo dużą skalę foresight technologiczny.

Specjalizacje te wskazano w Programie Rozwoju Przedsiębiorstw, który Rada Ministrów przyjęła 8 kwietnia.
Portal przypomina, że w regionach strategie specjalizacji są już zatwierdzone bądź znajduja się w końcowej fazie przygotowania. Najczęściej dotyczą one technologii informacyjno-komunikacyjnych, jakości życia, biogospodarki/zdrowej żywności, i energetyki. W Polsce inteligentne specjalizacje wyłaniane były w szerokich konsultacjach z przedstawicielami gospodarki, nauki i administracji. W proces zaangażował się też Bank Światowy.
- Obecnie pracujemy nad systemami monitorowania i ewaluacji, które pozwolą skoordynować działania na poziomach regionalnym i krajowym. Dużym wyzwaniem jest także komponent związany z przedsiębiorczym odkrywaniem - powiedziała wiceminister. - Przedsiębiorcze odkrywanie to włączanie firm w wybór kierunków inwestowania środków publicznych w innowacyjność oraz wypracowanie form stałej współpracy z nimi.
Pani wiceminister wspomniała również o relacji pomiędzy kluczowymi technologiami wspomagającymi (KET - key enabling technologies) a inteligentnymi specjalizacjami. KET to wskazane przez Komisję Europejską technologie o strategicznym znaczeniu dla przyszłego rozwoju gospodarczego UE, czyli biotechnologia, fotonika, materiały zaawansowane, mikro- i nanoelektronika, nanotechnologie.

– KET i inteligentne specjalizacje łączy wiele podobieństw. – mówiła Iwona Wendel. - KET widzimy jako jeden z obszarów, który należy wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu obszarów specjalizacji. Przykładowo biotechnologia obecna jest w dwóch krajowych inteligentnych specjalizacjach. Przy czym inteligentne specjalizacje nie musza mieć charakteru czysto technologicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto