Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interes na wodzie pisany

Robert DOMŻAŁ
Radny sejmiku wielkopolskiego, Józef Fiksa, jest zwolennikiem dopuszczenia motorówek do pływania po jeziorze Niepruszewskim   Fot. R. Domżał
Radny sejmiku wielkopolskiego, Józef Fiksa, jest zwolennikiem dopuszczenia motorówek do pływania po jeziorze Niepruszewskim Fot. R. Domżał
– Motorówki są zagrożeniem dla jeziora Niepruszewskiego – mówią samorządowcy z Dopiewa. Rada Powiatu poznańskiego zezwoliła jednak na ich obecność na jeziorze.

– Motorówki są zagrożeniem dla jeziora Niepruszewskiego – mówią samorządowcy z Dopiewa. Rada Powiatu poznańskiego zezwoliła jednak na ich obecność na jeziorze.

Orędownikiem pomysłu, by motorówki mogły pływać po je- ziorze Niepruszewskim był radny sejmiku wojewódzkiego, Józef Fiksa, którego syn Dariusz sprzedaje sprzęt motorowodny. Środkiem jeziora przebiega granica między gminami: Buk i Dopiewo. W pierwszej z gmin zgodzono się na obecność łodzi motorowych na ich części jeziora, w drugiej tego nie uczyniono. Jezioro w najgłębszych miejscach ma 6 m, z tego 1 metr to osady denne.

Brak kontroli

Gmina Dopiewo domagała się, by łodzie zniknęły z całego jeziora. Nie ma sposobu, by egzekwowane były przepisy. Te zaś mówią, że jednostki mogą pływać nie bliżej niż 80 m od brzegu od strony Niepruszewa i tylko do granicy gminy Buk.

– W sądzie przegraliśmy kiedy wystąpiliśmy jako gmina i wtedy, gdy występowali mieszkańcy. Powody były natury formalnej – mówi Władysław Ślisiński, sekretarz Urzędu Gminy Dopiewo.

Mieszkańcy Dopiewa nadal są przeciwni łodziom z silnikami na jeziorze. Powołują się na opinię Jerzego Mastyńskiego, profesora A- kademii Rolniczej w Poznaniu z lipca tego roku. Pisze on: „Dopuszczenie możliwości korzystania z łodzi motorowych doprowadzi do degradacji ekosystemu jeziora. Łodzie motorowe wzruszają osady denne, powodując wzrost zawiesiny i pogorszenie przeźroczystości wody. W warunkach takich zmniejsza się przenikanie promieni słonecznych do toni wodnej, osłabieniu ulega proces fotosyntezy i obniża poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie do granic letalnych dla organizmów wodnych.’’

Zdaniem dopiewian radni powiatu poznańskiego podjęli uchwałę w sprawie dopuszczenia łodzi motorowych na Jeziorze Niepruszewskim pod wyraźnym wpływem radnego sejmiku wojewódzkiego, Józefa Fiksy.

Miłość nie biznes

– Motorówki napowietrzają wodę. Działają korzystnie – mówi Józef Fiksa. Nie uk- rywa jednak, że na Jezioro Niepruszewskie spływają jednostki tak duże, że wywołują większą falę niż skutery wodne.

– Przejęliśmy przystań w Niepruszewie. Nie korzystają z niej osoby z zewnątrz. Kiedy łódź jest sprzedawana, tam ją sprawdzamy. Do tej czynności potrzebny jest rzeczoznawca i właściciel. Na łodzi musi być tyle osób, na ile jest ona zarejestrowana. Zdarzyło się, że zwodowaliśmy łódź w dzień, kiedy nie jest to uchwałą dozwolone. Od razu była interwencja. Termin nie jest uzależniony od nas, ale od rzeczoznawcy przyjeżdżającego z Bydgoszczy lub Gdańska. Spotykałem się z radnymi powiatowymi. Tłumaczyłem, wyjaśniałem, bo jestem za większym otwarciem poznaniaków na wodę. Uważam, że jest moją zasługą to, że na trzech z siedemnastu jezior w powiecie można pływać łodziami z silnikami. Kiedy ktoś zarzuca mi łączenie biznesu z obowiązkami radnego, pokazuję patent motorowodniaka z lat ‘70. Woda to moja miłość – dodaje Józef Fiksa.

Firma złoży wniosek w Starostwie o pozwolenie na wodowanie i pływanie łodziami z silnikami nawet w dni, kiedy uchwała tego nie dopuszcza.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto