Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

INWESTYCJE - Podziemna szansa dla prawobrzeżnego Poznania

Andrzej Janas
Tydzień temu Paweł Chudziński, prezes Aquanetu, podpisał kontrakt wart ćwierć miliarda złotych na modernizację stacji uzdatniania wody w Mosinie. Wczoraj znów mówiono o wielkich pieniądzach. Tym razem kontrakt wart był 100 milionów złotych, a dotyczył budowy Kolektora Prawobrzeżnego II. Wykonawcą tej jednej z największej poznańskiej inwestycji jest konsorcjum Pol-Aqua, które wygrało przetarg.

Najważniejszym zadaniem nowego kolektora jest odbiór ścieków z prawobrzeżnej części Poznania. Ma on odciążyć istniejący kolektor prawobrzeżny, który obecnie nie jest w stanie przyjmować dodatkowej ilości ścieków. Z tego powodu zahamowany jest wzrost gospodarczy i inwestycyjny prawobrzeżnej części aglomeracji poznańskiej, ponieważ już od kilkunastu miesięcy Aquanet nie wydaje warunków technicznych przyłączenia do sieci kanalizacyjnej w tym rejonie.

Na podłączenia do sieci czeka więc wiele podmiotów gospodarczych (przedsiębiorstw, firm, deweloperów), które chcą realizować zaplanowane inwestycje, a na razie mają „związane ręce”. Skutki przeciążenia kolektora odczuwają również mieszkańcy m.in. terenów Łaciny, Szczepankowa, Starołęki, Żegrza oraz Swarzędza korzystający do tej pory z szamb i oczekujący na przyłączenie do sieci kanalizacyjnej.

Prace z pewnością spowodują wiele utrudnień komunikacyjnych, tym bardziej że budowa od razu rozpocznie się w trzech miejscach. Dzięki temu potrwa tylko dwa lata. Najgorzej będzie na rondzie Śródka, które w przyszłym roku, najprawdopodobniej w miesiącach letnich, czyli lipcu i sierpniu częściowo będzie trzeba zamknąć. Kolektor Prawobrzeżny II zostanie poprowadzony ulicami: Główną, Zawadami, Podwalem, pod rondem Śródka, Jana Pawła II, przez tereny Łaciny i wzdłuż ulicy Krzywoustego. Jego długość to 3900 metrów, zaś średnica od 1,8 do 2,4 metra. Jednocześnie będzie budowany kolektor deszczowy o długości 1022 metrów, biegnący od ulicy Jana Pawła II do kanału Ulgi na Cybinie.

Wykonawca ma 24 miesiące na wykonanie robót, czas liczy się od rozpoczęcia prac. Przetarg jest tak skonstruowany, że wykonawca za każdy tydzień skrócenia terminu prac, otrzyma premię finansową.

Jak mówi Andrzej Napierski, członek zarządu spółki Pol-Aqua, każdy tydzień „do przodu” to 150 000 złotych premii. Jego firma ma zamiar zyskać w ten sposób 1,5 miliona złotych, czyli przyspieszyć prace o 10 tygodni. Czy optymizm wykonawcy okaże się uzasadniony, wkrótce się dowiemy. Prace mają rozpocząć się już pod koniec stycznia.

Inwestycje warte miliard złotych
„Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach” to projekt, który obejmuje razem około 24 zdań inwestycyjnych, a ich łączna planowana wartość wyniesie ponad 1 mld zł. Kontrakty realizowane mają być do 2015 na trenach miast i gmin: Poznań, Mosina, Luboń, Kórnik, Suchy Las. Najważniejsze zadania to m.in modernizacja SUW Mosina, budowa kolektora prawobrzeżnego II wraz z kolektorem deszczowym, budowa przepompowni ścieków „Hetmańska” wraz z rurociągiem tłocznym oraz kol. ogólnospławnego, tzw. głównego w ul. Garbary. Kolejne zadanie to rozbudowa ujęcia wody na Dębinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto