Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Aż 11 tysięcy osób rocznie dowiaduje się o tym nowotworze

Bartosz Kijeski
Bartosz Kijeski
Profesor Wojciech Golusiński jest jednym z najlepszych onkologów na świecie w zakresie leczenia nowotworów głowy i szyi
Profesor Wojciech Golusiński jest jednym z najlepszych onkologów na świecie w zakresie leczenia nowotworów głowy i szyi Waldemar Wylegalski
W poniedziałek w Wielkopolskim Centrum Onkologii został zainaugurowany IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi promujący Tydzień Profilaktyki. Głównym tematem tych spotkań jest przekonanie ludzi, by nie ignorować objawów w trakcie trwania pandemii koronawirusa.

Inicjatorem programu w Polsce jest prof. Wojciech Golusiński, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Jest on także przewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi.

To European Head and Neck Society zainicjowała kampanię „Make sense” (Kampania Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi – przyp. red). Dzisiaj obchodzimy jej 9. edycję. Program ten, został już zainicjowany w Ameryce Południowej, Australii, Brazylii oraz Korei. To jest najlepszy dowód, że on się sprawdza

- mówił podczas konferencji prof. Golusiński.

Oprócz wymienionych państw, program realizowany jest także w 21 krajach europejskich.

- Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi to wiele lat ciężkiej pracy pana prof. Golusińskiego, a także jego zespołu. Niełatwo jest w Polsce zrobić coś takiego. Jak dobrze popatrzymy, ile jest programów profilaktycznych w naszym kraju, to jest ich bardzo niewiele. Natomiast ten został stworzony praktycznie od zera - mówi prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii. I dodaje: - Zasługi pana profesora dla tej dyscypliny są ogromne. Niełatwo jest przebić się naukowcowi z Polski na forum europejskim.

Nowotwory głowy i szyi rozpoznaje się w Polsce u około 11 tysięcy osób rocznie. Przez ostatnie dziesięć lat liczba pacjentów, u których wykryto nowotwór z tej grupy, wzrosła aż o 25 proc. Jak zaznacza profesor Golusiński, Wielkopolska plasuje się na trzecim miejscu, jeśli chodzi o zachorowania. Mamy ok. 1800 nowych przypadków rocznie. Według profesora jest to bardzo dużo.

Jednak z czasem świadomość ludzi, na temat tej choroby w naszym kraju się zwiększa. Coraz częściej Polacy zdają sobie sprawę, z czym wiąże się ta choroba i jak ją rozpoznać.

Dziesięć lat temu, nie tylko w Polsce, niewiele osób wiedział, z czym kojarzy się nowotwór głowy i szyi. Zapytany przypadkowy przechodzień mówił, że może to jest guz mózgu. Nikt nie wspominał, o raku krtani ani raka języka. Dopiero nasza wspólna organiczna praca to zmieniła

- podkreślił profesor Golusiński.

Głównych objawów nowotworu głowy i szyi jest pięć. Profesor Golusiński zaznacza, że są one niecharakterystyczne i niekoniecznie łatwe przez nas do wykrycia. Wśród nich wymienia się chrypkę, ból przy przełykaniu, niedrożność nosa, pojawiające się owrzodzenie przy jamie ustnej czy obrzęk na szyi.

Jeżeli te objawy się utrzymują dłużej niż trzy tygodnie, bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa – dodaje.

Profesor Golusiński podkreślił, że pandemia koronawirusa, która od półtora roku jest z nami bardzo mocno, wpływa na życie pacjentów.

- Czas pandemii, w którym żyjemy, spowodował ogromne straty w bezpośrednim kontakcie pacjent-lekarz. Żadna teleporada nie zastąpi tego, co jest u podstawy zawodu lekarza, czyli kontaktu z pacjentem i jego zbadania.

Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest realizowany od czterech lat w 11 ośrodkach w Polsce. Kończy się on w grudniu tego roku. W ramach programu zostało przebadanych 40 tys. pacjentów, co według autorów programu to ogromna liczba. Pod koniec roku ma odbyć się senacka i sejmowa komisja zdrowia na temat nowotworów głowy i szyi, która zdecyduje o przyszłości programu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Aż 11 tysięcy osób rocznie dowiaduje się o tym nowotworze - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto