Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jadą wozy... całkiem zwyczajne

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
Przez Poznań przejechała parada romska. Choć brały w niej udział tylko 4 jadące dość szybko wozy, to i tak wzbudziły ciekawość poznaniaków.

Wozy, poza jednym, nie przypominały tych cygańskich. Nie były kolorowe i nie przypominały domów na kołach. Wypełnione były jednak roześmianymi Romami, którzy właśnie w wozach podróżowali na Stary Rynek, aby tam wysłuchać koncertu romskich artystów z różnych stron świata.

Po drodze jednak wzbudzali ciekawość przechodniów, zwłaszcza dzieci, które pytały swych rodziców o ten niecodzienny widok. Dorośli również nie pozostawali obojętni wobec takiego korowodu.

- Ja bardzo lubię te ich występy i kulturę - zdradziła nam jedna z przyglądających się paradzie mieszkanek poznańskich Ogrodów. - Wokół Cyganów narosło wiele stereotypów, które są nieprawdziwe. To są bardzo mili ludzie, a kiedy ktoś ich pozna to się staje ich przyjacielem na całe życie.

Przez najbliższych kilka dni poznaniacy będą mieli okazję poznać bliżej kulturę romską, bowiem właśnie w stolicy Wielkopolski odbywają się VIII Światowe Spotkania z Kulturą Romską, których częścią był m.in. poniedziałkowy korowód oraz koncert na Starym Rynku.

- Tu jest serce Poznania a Romowie często tu grywają, przy ogródkach. W ogóle Romowie lubią grać na różnego rodzaju starówkach - opowiadała o koncercie Anna Markowska, prezes Fundacji Bahtałe Roma - Szczęśliwi Cyganie. - Staramy się prezentować tą bardziej tradycyjną muzykę, w stylu węgierskim.

Pod pałacem Działyńskich można więc było usłyszeć zespoły Trio Romana ze Słowacji, a także Wita Michaja ze Sztokholmu oraz Vanessę i Sorbę z Polski. Podczas koncertu nie mogło również zabraknąć Miklosza Deki Czureji z zespołem Tatra Roma.

Jednak Światowe Spotkania z Kulturą Romską to nie tylko koncerty. Całe wydarzenie ma na celu przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi borykają się Romowie. Na szczęście, zdaniem Anny Markowskiej, jest ich coraz mniej.

- Wszystko idzie w dobrym kierunku. Romowie muszą kłaść główny nacisk na oświatę i rzeczywiście, powstaje coraz więcej szkół i organizacji. To daje Romom miejsca pracy, co z kolei przekłada się na polepszenie warunków socjalno-bytowych.

Sprawdź dokładny

program VIII Światowych Spotkań z Kulturą Romską.

Aby zobaczyć więcej zdjęć, kliknij w miniaturki pod artykułem.

Czytaj także:
Park Wilsona pełen romskiej muzyki

Romskie melodie w wykonaniu zespołów z różnych krajów opanowały w sobotę poznański park Wilsona.

Wybierz lokal bez papierosa! Wygraj nagrody! Ruszyła Akcja Paczka!
Piłka nożna w Poznaniu
Lech Poznań, Warta Poznań, Euro 2012 w Poznaniu
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto