18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak bronić się przed atakiem psa? Szkolenie w Tarnowie Podgórnym

Robert Domżał
Szkolenie w Tarnowie Podgórnym. Każdy mógł się przekonać, jak wygląda atak psa i z jaką siłą pies skacze na człowieka
Szkolenie w Tarnowie Podgórnym. Każdy mógł się przekonać, jak wygląda atak psa i z jaką siłą pies skacze na człowieka Robert Domżał
Po Sylwestrze i Nowym Roku na ulicach pojawia się więcej niż zwykle bezpańskich psów? Co zrobić, by było ich jak najmniej oraz jak bronić się przed atakiem psa? Tego ostatniego uczyli się w piątek, w Tarnowie Podgórnym strażnicy gminni, strażacy i pracownicy opieki społecznej.

Owczarek niemiecki wyskakuje zza rogu budynku. Dobiega do mężczyzny i stara mu się wyrwać torbę. Taką scenkę można było zaobserwować dzisiaj w Tarnowie Podgórnym. Sytuacja została zaaranżowana w ramach szkolenia dla pracowników pomocy społecznej, strażaków i strażników gminnych. Powód? Zbliża się Sylwester i Nowy Rok, czyli czas kiedy bezpańskich, rozdrażnionych czy wręcz agresywnych psów na ulicach pojawia się wiele.

Skąd się one biorą?
- Po świętach część osób oddaje niechciane prezenty do sklepów. Gdy tym podarunkiem jest pies, wyrzucają go- mówi Artur Szeląg, komendant Straży Gminnej w Tarnowie Podgórnym. Druga grupa zwierząt, które widzimy bezpańskie na ulicach zaraz po Nowym Roku to te, które wystraszone hukiem sylwestrowych fajerwerków uciekają z posesji, które dotąd strzegły. Dlatego Zbigniew Kowalczyk, komendant Straży Gminnej w Dopiewie radzi na tą jedną noc zabierać psy do domów. Można swojemu pupilowi przygotować posłanie na przykład w garażu. Na pewno wówczas nie ucieknie. Dobrze byłoby zostawić go w pomieszczeniu z zasłoniętymi oknami lub nawet bez okien. Dzięki temu nie zobaczy fajerwerków, a i hałas będzie docierał w mniejszym stopniu niż wtedy, gdy pies zostaje na podwórku.

- Gdy jest hałas, gdy rozbłyskają sztuczne ognie czworonoga uspakaja towarzystwo jego właściciela. Jeśli nie możemy być z nim w tym czasie, można mu podać środek uspokajający. Oczywiście należy to skonsultować z weterynarzem - dodaje Grzegorz Chmielewski z firmy Pachmex, specjalizującej się w szkoleniu psów.

Na ataki psów narażeni najczęściej pracownicy opieki społecznej, strażacy, strażnicy gminni oraz listonosze. Bywają oni zaskakiwani przez psy bezpańskie, jak i przez psy pilnujące posesji. Przecież nie na każdej bramie znajduje się tabliczka z informacją, że na posesji jest pies. Jak zachować się w razie ataku psa?

- Zasada podstawowa to nie patrzyć psu w oczy, nie pokazywać mu zębów, nie wymachiwać rękoma - wyjaśnia Grzegorz Chmielewski z firmy Pachmex, prowadzący szkolenie.

Niekiedy może to nie wystarczyć, dlatego warto położyć ręce na karku tak, by zasłonić jednocześnie uszy i pochylić głowę. Zabezpiecza się w ten sposób twarz i głowę ale także unika kontaktu wzrokowego z psem.
Żeby uniemożliwić atak na brzuch i pachwinę można przybrać tak zwana pozycję żółwika, czyli przykucnąć i skłonić głowę do ziemi.

Skomentuj:

Jak bronić się przed atakiem psa? Szkolenie w Tarnowie Podgórnym

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto