Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak daleko może polecieć papierowy samolocik?

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Red Bull Paper Wings 2012 w Poznaniu
Red Bull Paper Wings 2012 w Poznaniu Zenon Kubiak
W Poznaniu odbyły się zawody Red Bull Paper Wings, w których rywalizowali konstruktorzy popularnych samolotów z papieru.

Chyba nie ma osoby, która w swoim życiu nie zbudowałaby chociaż jednego samolotu z papieru. Ich rzucanie po klasie było jedną z ulubionych szkolnych rozrywek, kiedy nauczyciel na chwilę wyszedł z sali. Ta prosta zabawa ma jednak swoje profesjonalne mistrzostwa, które organizuje firma Red Bull.

- Międzynarodowy finał odbędzie się 5 maja w Salzburgu, wezmą w nim udział reprezentanci wszystkich państw, w których jest sprzedawany Red Bull – mówi Wojciech Skotarczak, jeden z organizatorów eliminacji w Poznaniu.

Zawody odbyły się w łączniku między budynkami Politechniki Poznańskiej i wzięło w nich udział ponad 50 zawodników rywalizujących w trzech kategoriach: najdłuższa odległość pokonana przez samolot, najdłużej trwający lot oraz najefektowniejsze ewolucje wykonane w powietrzu. Samoloty musiały być wykonane z kartki papieru A4 bez użycia kleju, taśmy klejącej i żadnych dodatkowych elementów.

- Rekord świata w odległości to aż 63 metry i 19 centymetrów – mówi Skotarczak.

Aż takich dalekich lotów w Poznaniu jednak nie zobaczyliśmy. Najlepszy ze startujących – Adam Wilczyński, student II roku budowy i technologii maszyn - posłał samolot na odległość 17,5 metra.
- Nie przygotowywałem się jakoś specjalnie, po prostu złożyłem samolot tak jak to robiłem w dzieciństwie – mówi Adam, który nie chce zdradzić przepisu na tak daleko latający samolot. – To tajemnica – dodaje z uśmiechem.

Zwycięzca poznańskich zawodów nie ma jednak szans na reprezentowanie Polski na finale w Salzburgu. Pojedzie tam bowiem najlepszy z zawodników w eliminacjach, które odbędą się w 11 miastach Polski. Najdalszą odległość jak dotąd uzyskał Maciej Mazur, który w Szczecinie uzyskał 35,7 m.

Polski nie będą reprezentować także poznańscy zwycięzcy pozostałych konkurencji. Najdłużej w powietrzu utrzymał się samolot Pawła Chudzińskiego, którego lot trwał 5,16 sekundy (wynik do pobicia do 12,4 sek., a rekord świata to ponad 27 sek.). W kategorii akrobacji sędziowie najwięcej, bo 25 punktów przyznali za ewolucje, które wykonała „latająca maszyna” Moniki Bednarek (najlepszy wynik w Polsce to 30 punktów).

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii.

Zobacz relację wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto