Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak głosować w wyborach do Rady Osiedla?

Redakcja
W najbliższą niedzielę, 20 marca, w Poznaniu odbędą się wybory ...
W najbliższą niedzielę, 20 marca, w Poznaniu odbędą się wybory ... archiwum
W najbliższą niedzielę, 20 marca, w Poznaniu odbędą się wybory do wszystkich rad osiedli. Ich zasady różnią się od tych, według których wybieramy miejskich radnych, posłów czy prezydenta!

O 678 miejsc w 42 radach osiedli walczyć będzie 1257 kandydatów. Ponad 1/3 z nich to kobiety, najmłodszy kandydat ma 18 lat, najstarszy przekroczył 80. Średnia wieku kandydatów to 48 lat.

Dla przeprowadzenia wyborów utworzono 57 okręgów wyborczych i 137 obwodów głosowania. Oznacza to, że jest ich o połowę mniej niż w przypadku wyborów samorządowych czy parlamentarnych. 

Obwieszczenia o rejonach głosowania i adresach lokali wyborczych opublikowane zostały na stronie Urzędu Miasta. Sprawdź adres swojej komisji wyborczej.

Pobierz mapę jednostek pomocniczych w lepszej rozdzielczości - plik JPG

Wszystkie lokale wyborcze czynne będą w godzinach od 8 do 20. Po przyjściu do lokalu wyborczego, po okazaniu dowodu osobistego otrzymamy kartę do głosowania. Jeśli okaże się, że nie jesteśmy ujęci w spisie wyborców to po udokumentowaniu, że na stałe mieszkamy na terenie danego obwodu wyborczego, zostaniemy dopisani do spisu i zostanie wydana nam karta.

Na karcie w kolejności alfabetycznej wyliczeni będą wszyscy kandydaci do naszej Rady Osiedla.

Głosujemy, stawiając znak X w kratce z lewej strony nazwiska kandydata, na którego oddajemy głos. Uwaga! Możemy głosować na tylu kandydatów, ile kandydatów jest wybieranych w danym okręgu! (Informacja o tym znajdować się będzie na każdej karcie do głosowania).

Głos będzie nieważny, jeżeli nie postawimy znaku X w żadnej kratce obok nazwisk kandydatów, albo jeśli tych znaków postawimy więcej niż liczba radnych wybieranych w danym okręgu.

Nawet jeśli na kartce ktoś dopisze dodatkowe nazwiska lub poczyni inne zapiski – głos będzie ważny (pod warunkiem spełnienia wymogów co do liczby znaków X).

Po zakończeniu głosowania komisje przystąpią do liczenia głosów, jednak ze względu na pięciodniowy okres składania protestów wyniki wyborów poznamy najwcześniej 4 kwietnia.
- Jeśli będą protesty, to ten termin się wydłuży – informuje Stanisław Tamm, sekretarz miasta. – W przypadku odrzucenia protestu skarżący ma jeszcze możliwość złożenia protestu do Rady Miasta, a ta ma 30 dni na jego rozpatrzenie.

Czytaj także:
W niedzielę wybory do rad osiedli

Po raz pierwszy w historii Poznania wybory do wszystkich rad osiedli odbędą się jednego dnia – w najbliższą niedzielę, 20 marca. Czy dzięki temu będzie wyższa frekwencja?

Dni Kariery 2011
22 marca, godz. 9-16
gmach główny Uniwersytetu Ekonomicznego


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto