Jak komornicy ściągają pieniądze? Oto ich sposoby! Masz długi? Sprawdź, co może zająć komornik!

Sara Watrak
Sara Watrak
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Komornik - dla wielu z nas ta funkcja brzmi przerażająco. To właśnie egzekucja komornicza stanowi ostatni etap procesu odzyskiwania należnych pieniędzy. Jeśli w danej sprawie zapadł wyrok, to komornik zadba o to, aby został on wykonany. Sprawdzi, jakim majątkiem dysponuje dłużnik, a następnie ma prawo go zająć. Nieruchomości, a także samochody czy sprzęty sprzedaje później podczas licytacji komorniczych. W ten sposób komornicy ściągają pieniądze. Zobacz, co może, a czego nie może zająć komornik. Oto szczegóły!

Jak odzyskać długi?

Wystarczy, że złożymy do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej. Do dokumentu musimy dołączyć oryginał wydanego przez sąd tzw. tytułu wykonawczego. Chodzi tutaj m.in. o wyrok, orzeczenie, ugodę czy akt notarialny, w którym zawarto klauzulę potwierdzającą, że dany tytuł nadaje się do przymusowego wykonania przez komornika.

We wniosku należy opisać przedmiot sprawy, czyli o odzyskanie jakich pieniędzy walczymy. Rzecz jasna kwota nie może być wyższa niż ta ta wskazana w tytule wykonawczym. Nie zapominajmy o tym, aby we wniosku podać datę, od której będą naliczane odsetki. Poza tym w dokumencie musimy wskazać, w jaki sposób komornik ma odzyskać zaległości.

Co jednak, gdy nie wiemy, jakim majątkiem dysponuje dłużnik? Komornik, na nasz wniosek, może to sprawdzić. Poszukiwanie majątku dłużnika kosztuje, jednak opłata ta jest wliczana do kosztów prowadzonej egzekucji. Pieniądze odzyskamy po przeprowadzeniu skutecznego postępowania, czyli jeśli komornik znajdzie i spienięży majątek dłużnika.

Co może zająć komornik w 2021 roku?

Komornik, w ramach prowadzonych przez siebie działań, najpierw poszukuje majątku dłużnika. Następnie przystępuje do egzekucji. Co może zająć?

 • wynagrodzenie - przy czym komornik musi pozostawić dłużnikowi równowartości pensji minimalnej na dany rok
 • rachunek bankowy - komornik musi zostawić dłużnikowi na koncie jedynie kwotę równą 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.
 • nieruchomości, czyli domy, mieszkania, działki, garaże
 • ruchomości, czyli np. sprzęt RTV i AGD, samochody, komputery, rowery, telefony i wiele, wiele innych. Istnieje jednak szereg wyjątków od tego punktu. Dla przykładu komornik nie może zająć lodówki, łóżka, odkurzacza czy kuchenki, czyli przedmiotów, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania.
 • emeryturę i rentę, jednak nie w całości. Komornik musi pozostawić 75 proc. kwoty najniższego świadczenia.
 • prawa autorskie, majątkowe, akcje i udziały

Czego nie może zająć komornik?

Jest całkiem spora lista tego, czego komornik zabrać nie może. Znajdują się na niej przedmioty codziennego użytku, a także te niezbędne w pracy. Poza tym komornik nie ma prawa zająć chociażby świadczeń rodzinnych. Czego jeszcze nie może zająć?

 • przedmiotów niezbędnych dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków rodziny. Chodzi o bieliznę, ubranie czy pościel, a także taki sprzęt jak lodówka, pralka, kuchenka, łóżko czy stół. Za to telewizor, radio, laptop czy wiertarkę komornik może zająć.
 • narzędzi, ubrań, przedmiotów niezbędnych do pracy zawodowej dłużnika np. maszyny do szycia (wyjątek stanowią pojazdy)
 • zwierząt potrzebnych do wyżywienia dłużnika i członków jego rodziny oraz zapasów paszy (chodzi o jedną krowę, dwie kozy lub trzy owce wraz z zapasem paszy do kolejnych zbiorów
 • przedmiotów, które są potrzebne do nauki, a także wykonywania praktyk religijnych
 • osobistych dokumentów i odznaczeń
 • przedmiotów codziennego użytku, które dla dłużnika mają dużą wartość użytkową, a mogłyby zostać sprzedane tylko poniżej ich rzeczywistej wartości.
 • produktów oraz sprzętów rehabilitacyjnych i służących do leczenia.

W ustawie znajdziemy również następujący punkt.

- Nie podlegają egzekucji zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca.

Komornik nie może zabrać także świadczeń rodzinnych takich jak 500+, zasiłków dla opiekunów, alimentów świadczeń wychowawczych czy tych uzyskiwanych od pomocy społecznej.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Pod młotek, czyli jak komornik spienięża majątek dłużnika

Gdy komornik zajmie ruchomości dłużnika np. jego sprzęt, wówczas wystawia go na publicznej licytacji. Najpierw cena wywoławcza przedmiotu wynosi 75 proc. wartości rynkowej danej rzeczy. Jeśli danej rzeczy nie uda się sprzedać, komornik organizuje drugą licytację. Wówczas cena wywoławcza wynosi 50 proc. ceny rynkowej danej rzeczy.

W przypadku zajęciu nieruchomości komornik również organizuje licytacje. Podczas pierwszej z nich cena wywoławcza sięga 75 proc. wartości rynkowej danej nieruchomości, a podczas drugiej licytacji - 2/3 wartości rynkowej nieruchomości.

Dzięki licytacjom można odzyskać dług. Zyski ze sprzedaży służą także pokryciu kosztów egzekucji komorniczej.

Wideo

Materiał oryginalny: Jak komornicy ściągają pieniądze? Oto ich sposoby! Masz długi? Sprawdź, co może zająć komornik! - Toruń Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie