Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak mali poznaniacy budowali kocie domki

Lilia Łada
Lilia Łada
Skręcali ściany i podłogi, szlifowali narożniki i wejścia - mali ...
Skręcali ściany i podłogi, szlifowali narożniki i wejścia - mali ... Lilia Łada
Skręcali ściany i podłogi, szlifowali narożniki i wejścia - mali podopieczni poznańskiej świetlicy „Kraina Nadziei” z okazji Światowego Dnia Kota budowali kocie domki.

Na pomysł budowy domków wpadła fundacja Agapeanimali, a materiałów dostarczyła IKEA, która ma już doświadczenie w budowie mieszkań dla zwierząt.

- Poprzednio razem z Nowym Zoo budowaliśmy budki dla ptaków, robiliśmy także budy dla psów - wyjaśnia Arkadiusz Stępień z IKEA. - Jesteśmy firmą, która dba o środowisko, więc materiałów z odzysku mamy sporo. I budki dla ptaków, i domki dla kotów powstają z takich właśnie materiałów. Gdy więc fundacja Agapeanimali zwróciła się do nas z pytaniem, czy wzięlibyśmy udział w takiej akcji, pomyśleliśmy - czemu nie?

Płyty, z których są budowane domki, są używane w magazynach IKEA. Dwie takie płyty stanowią sciany domku, a między nimi jest jeszcze warstwa styropianiu, żeby było tam ciepło. Dach przygotowano w wersji zdejmowanej na wypadek, gdyby trzeba było naprawić lub wyczyścić domek.

Jednak na razie przyszłe domki to tylko szereg stojących pod ścianami płyt czekających na swoich majstrów - dzieci ze świetlicy „Kraina Nadziei”. To one zbudują domki.
- To nie jest trudne zadanie zapewnia pan Arek, który nadzoruje wszystkie prace. - Trzeba je po prostu złożyć i skręcić, zasada jest taka sam jak w naszych meblach. Mamy tu dzieci w różnym wieku, więc część będzie skręcała domki, część szlifowała kąty papierem ściernym, a część malowała.

I rzeczywiście zadanie nie było trudne, nawet dla tych najmłodszych przyszłych inżynierów. Wystarczyło dosłownie kilka minut, i to bez tłumaczenia, żeby z pozostałych płyt powstały piękne domki. Pan Arek sprawdzał, czy są dobrze skręcone, czy wszystkie wymagające tego powierzchnie zostały odpowiednio oszlifowane - i nie mógł się nachwalić swoich małych pomocników. W ciągu pół godziny były gotowe kolejne trzy domki, a przed malowaniem zwiedził je specjalny gość tego dnia, śliczny rudy kot Mikuś. I pokazał, że nawet tak okazały kot świetnie mieści się w takim domku...

Domki czeka jeszcze malowanie, a po wykończeniu trafią przed domy czy bloki, by zapewnić schronienie bezdomnym kotom w czasie najgorszej pory roku, czyli zimy.

- Budki w sobotę 19 lutego zaprezentujemy w IKEA – mówi Paulina Brygman z Agapeanimali. - Jeszcze nie wiemy, gdzie będziemy je mogli postawić, ale mamy kilka osób, które już wcześniej dopominały się o takie domki. Mamy nadzieję, że ci chętni zjawią się podczas sobotniego spotkania i będą mogli odebrać swoje domki.

Jednak dostać koci domek nie będzie wcale tak łatwo i dobre chęci nie wystarczą.
- Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której domek zostałby ustawiony bez zgody administratora, właściciela terenu czy lokatorów - wyjaśnia Paulina Brygman. - Dlatego każdy, kto będzie chciał go dostać dla kotów ze swojej okolicy, będzie musiał mieć taką zgodę.

Podczas kociego święta w IKEA między 12 a 20 będzie można nie tylko dostać domek, ale także dowiedzieć się o kotach mnóstwa rzeczy: czym powinny się odżywiać i jakie funkcjonują fakty i mity żywienia kotów, a także jak przygotować się do adopcji kota.

Czytaj także:
Na Dzień Kota podaruj bezdomnym czworonogom jedzenie!

Z okazji Światowego Dnia Kota wybierz się w sobotę do sklepu IKEA i pomóż opiekować się bezdomnymi kotami. Przez cały dzień wolontariusze z fundacji Agapeanimali będą także radzić, jak żyć razem z kotem.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto