Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak młodzi rządziliby Poznaniem?

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
We wtorek miejskich radnych zastąpili nastolatkowie, którzy ...
We wtorek miejskich radnych zastąpili nastolatkowie, którzy ... Zenon Kubiak
13 listopada miejskich radnych zastąpili nastolatkowie, którzy przekonali się na własnej skórze, jak to jest podejmować ważne decyzje.

Rzadko się zdarza, aby na sesjach Rady Miasta frekwencja wynosiła 100 proc., ale we wtorek, 13 listopada, obecni byli wszyscy. Chociaż jakby trochę... odmłodzeni. W fotelach radnych zasiedli bowiem uczniowie z poznańskich szkół, którzy mieli okazję sprawdzić działanie Rady Miasta od środka.

- To projekt, którego celem jest sprawienie, aby młodzi ludzie za kilka lat stali się świadomymi obywatelami, którzy włączają się w podejmowanie decyzji w sprawach lokalnych – wyjaśnia Aneta Cruz-Kąciak ze stowarzyszenia Jeden Świat, jednego ze współorganizatorów projektu. – Biorą w nim udział uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu oraz kilku studentów, którzy zgłosili się indywidualnie.

Młodzież najpierw brała udział w różnych szkoleniach, a we wtorek miała okazję sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce. Trzeba przyznać, że młodzi ludzie szybko pozbyli się tremy, zadając pytania techniczne już na wstępie.

- A dlaczego na terminalu wszystkich radnych jest opcja głosu priorytetowego, skoro przysługuje on tylko prezydentowi? Radnym musi być smutno, że mają opcję, z której nie mogą skorzystać – zauważył przytomnie jeden z uczniów.

Na początek młodzież wzięła udział w głosowaniu próbnym, w którym musiała zagłosować o tym, czy Lech pokona Legię. 25 radnych było za, dwóch przeciw, a trzech się wstrzymało. Miejmy nadzieję, że piłkarze Kolejorza w niedzielę zastosują się do tej "uchwały".

Później zaczęły się obrady już "na serio". Problem, który młodzież musiała rozwiązać, dotyczył budowy drogi na Umultowie. Mieszkańcy osiedla Różany Potok wraz z ekologami protestowali przeciwko budowie drogi, której domagali się z kolei mieszkańcy Umultowa i pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. We wszystkie te role wcielały się poszczególne grupy młodzieży. Każda z nich musiała przedstawić argumenty w swojej sprawie, zbijać kontrargumenty swoich oponentów, a ostateczną decyzję mieli podjąć "ławnicy".

Trzeba przyznać, że w niektórych przypadkach młodzi ludzie potrafili zaskoczyć pomysłami, których pewnie nie powstydziłby się niejeden prawdziwy radny.

- Zbudujmy drogę, po której będą kursować tylko autobusy, wtedy będzie mniej spalin, a dodatkowo mieszkańcy Umultowa, pracownicy i studenci UAM będą mogli nim kursować za darmo – przekonywał jeden z "ekologów".

- Uczniowie mają nie tylko poznać funkcjonowanie samorządu lokalnego, ale też nauczyć się debatowania, argumentowania, przekonywania innych do swoich racji, a także wspólnego osiągania kompromisów – wyjaśnia Aneta Cruz-Kąciak.

Może za sprawą tego typu projektów za kilka lat doczekamy się polityków, którzy potrafią się porozumieć?


Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii




**

**

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto