Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Poznań wypada na tle innych światowych miast?

Lilia Łada
Lilia Łada
Okazuje się, że wbrew pozorom jesteśmy całkiem otwarci. Tak ...
Okazuje się, że wbrew pozorom jesteśmy całkiem otwarci. Tak ... archiwum
Bukareszt i Sofia przewyższają nas infrastrukturą, wyższy poziom edukacji jest m.in. w Belfaście. Tak wynika z badania Monitor OpenCities, w którym - obok 26 miast z całego świata - bierze udział stolica Wielkopolski.

Monitor OpenCities to narzędzie internetowe pozwalające na zbadanie otwartości miast na nowe prądy, nowych ludzi, nowe kultury. To pierwsze takie badanie i całym świecie bierze w nim udział 26 miast - w tym Poznań.

- Zmierzenie otwartości jest niesamowicie trudne - przyznaje Piotr Michoń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, jeden z autorów badania. - Głównie dlatego, że jest to pojęcie bardzo bogate, złożone i wielopasmowe.

Każdy, kto chciałby zobaczyć, jak Poznań się prezentuje na tle innych miast biorących udział w badaniu, musi wejść na stronę www.opencities.eu i kliknąć na link Opencities Monitor. Tam już można sobie porównać Poznań z innymi miastami biorącymi udział w badaniu wybierając kryteria według własnego uznania z menu.

A czego się można dowiedzieć? Na przykład tego, że Poznań jest lepszy od innych miast w zasadzie tylko w dwóch kategoriach: imprez międzynarodowych i standardu życia. W pozostałych badanych dziedzinach, na przykład jak się Poznań prezentuje na arenie międzynarodowej, jaką ma infrastrukturę, jaki ma poziom edukacji - wypadamy znacznie gorzej. W rozpoznawalności na arenie międzynarodowej jesteśmy na szarym końcu: bije nas na głowę na przykład Bukareszt, a poziom edukacji jest wyższy w Sofii, Belfaście, Cardiff czy Buenos Aires. Bukareszt i Sofia, nie mówiąc o pozostałych miastach, przewyższają nas także infrastrukturą. 

Ale autorzy badań przestrzegają przed porównaniami.
- Nie powinniśmy się na przykład porównywać z Barceloną, jeśli chodzi o turystykę, bo z góry jesteśmy skazani na przegraną - tłumaczy Piotr Michoń. - Ale możemy już spróbować porównać się z Cardiff, to bliższa strefa klimatyczna, i sprawdzić, czy nie możemy skorzystać z któregoś z ich pomysłów, który się sprawdził. Warto absorbować dobre wzorce i korzyści.

Barcelona jest lepsza od Poznania we wszystkich kategoriach z wyjątkiem standardu życia, a jeśli chodzi o organizację międzynarodowych imprez jest lepsza od Poznania o 22 procent. Podobnie niestety wygląda sytuacja jeśli chodzi o Cardiff - także i tu Poznań jest lepszy tylko w standardzie życia, choć w organizowaniu międzynarodowych imprez Cardiff jest lepszy tylko o 6 procent...

Niektórymi wynikami badań byli zaskoczeni sami autorzy projektu. Okazało się na przykład, że wcale nie jest tak źle z otwartością poznaniaków na obcokrajowców, jak się powszechnie uważa.

- Badaliśmy studentów, bo uznaliśmy, że grupa, która nas najbardziej interesuje, to studenci z zagranicy, którzy tu zostaną - tłumaczył Wojciech Bauer z Urzędu Miasta Poznania. - I okazało się, że Poznań jest dla nich miastem dość przyjaznym, co łamie stereotypy. Poznaniacy według ich oceny są otwarci i godni zaufania, choć zdarzają się przypadki dyskryminacji i daje się zauważać, że mało mają kontaktów z obcymi kulturami.

Obcokrajowcy są też zadowoleni z jakości transportu miejskiego, z możliwości kształcenia, oferty sportowej i życia nocnego. Nieco gorzej oceniają administrację, dostęp do międzynarodowych mediów i całościowe wsparcie miasta dla cudzoziemców. W ogóle nie są zadowoleni z zarobków uważając je za zbyt niskie, a co do pomocy medycznej - tu opinie są podzielone.
- Obcokrajowcy zza wschodniej granicy uważają ją za bardzo dobrą - mówi Wojciech Bauer. - Ale ci zza zachodniej już nie.

Wyniki badań będą wykorzystane w budowaniu strategii miasta, która ma zwiększyć otwartość i atrakcyjność miasta. Powstanie między innymi portal dla cudzoziemców, który ułatwi im orientację w mieście, a także centrum wielokulturowe umożliwiające ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Czytaj także:
Jak wypadł Poznań w rankingu dużych miast?

Atrakcyjny dla inwestorów, ale ze słabą ofertą kultury wysokiej i ograniczonym dostępem do Internetu – tak oceniają Poznań specjaliści z PwC.


5. Gala Sportów Walki!
26 marca, hala AWF


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto