Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak ucieka ciepło?

Redakcja
Zimą ciepło najczęściej ucieka z domu przez dach, ściany i nieszczelne okna. Jego straty odczuwamy zarówno na własnej skórze, jak i w portfelu

Gdy zimą rosną rachunki za ciepło, najczęściej wybieramy najprostsze wyjście - przykręcamy grzejniki. Rzadko szukamy sposobów na to, jak zapobiegać utracie ciepła? Myślimy raczej o skutkach, a nie o przyczynach. Zastanawiamy się nad tym, jak zbilansować domowy budżet, zamiast poszukać odpowiedzi na pytanie: dlaczego ciepło ucieka z domu? A od tego należy zacząć - konkretnie od przeprowadzenia audytu energetycznego domu lub budynku, w którym znajduje się nasze mieszkanie. Profesjonalna ocena stanu technicznego wskaże, jakie prace trzeba wykonać, żeby nie tracić ciepła: czy zainwestować w wymianę okien i drzwi, czy też w izolację i ocieplenie ścian oraz dachu, a może wystarczy zmodernizować instalację grzewczą i węzeł cieplny. Bo przyczyny utraty ciepła są różne - począwszy od wadliwej konstrukcji domu, a skończywszy na złej wentylacji.

Na początek - ściany i dach
W przypadku ocieplania ścian i dachu, najważniejszy jest właściwy materiał termoizolacyjny oraz jego odpowiednia grubość.

- Zgodnie z naszym standardem dla ścian murowanych rekomendujemy 25 cm ocieplenia. Jeżeli chodzi o połacie dachowe, często wystarczy dołożyć nową warstwę wełny skalnej, aby wyeliminować nieszczelności. Warto pamiętać, że izolacja będzie spełniała dobrze swoją funkcję tylko wówczas, gdy zostanie zabezpieczona przed wilgocią - przypomina Piotr Pawlak, ekspert zajmujący się domami energooszczędnymi.

- Najpopularniejszą metodą ocieplenia ścian zewnętrznych jest obecnie system bezspoinowy. W przypadku ścian zewnętrznych, dobranie odpowiedniej grubości izolacji jest jednym z elementów efektywności energetycznej budynku. Przykładem może być dom jednorodzinny z lat 70. XX wieku, w którym po dociepleniu ścian, stropodachu i płyty balkonowej końcowe zapotrzebowanie na energię w sezonie zimowym zmniejszyło się o blisko 40 procent - dodaje Piotr Pawlak.

Szybkie sposoby na zatrzymanie ciepła
Jeśli nie stać nas na inwestycje - np. na docieplenie ścian lub wymianę okien, można zastosować szybkie i sprawdzone rozwiązania, które pomogą przetrwać zimę. Najtańszym sposobem będzie uszczelnienie okien i drzwi - wejściowych i prowadzących do wiatrołapu, na strych oraz do piwnicy, a także odsłonięcie grzejników. Warto również korzystać z rolet lub zasłon, pamiętając, aby materiał nie zakrywał kaloryferów. Wietrzenie pokoi najlepiej zaplanować kilka razy w ciągu doby - powinno być intensywne, ale krótkie. Jeżeli możemy zamknąć albo zaizolować na czas zimy rzadko używany pokój - zróbmy to jednocześnie przykręcając w nim termostat. W ten sposób zmniejszymy powierzchnię mieszkalną, która wymaga ogrzania.

Kontrola automatyczna
Na rynku istnieją też inteligentne systemy sterujące ogrzewaniem. Współpracują z różnymi instalacjami grzewczymi - zarówno tradycyjnymi grzejnikami, jak i nowoczesnymi. Można je zaprogramować tak, aby obniżały temperaturę w nocy, podczas naszej nieobecności, czy też w konkretne dni tygodnia, a nawet godziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto