Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda sytuacja w europejskich kinach? Podobnie jak w Polsce jeszcze długo będą zamknięte. Z jednym wyjątkiem…

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Jak wynika z informacji, jakie udało się zebrać środowisku dziennikarzy filmowych w USA, szansa na otworzenie kin w najbliższym czasie – zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie – jest stosunkowo niewielka.
Jak wynika z informacji, jakie udało się zebrać środowisku dziennikarzy filmowych w USA, szansa na otworzenie kin w najbliższym czasie – zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie – jest stosunkowo niewielka. Szymon Starnawski
W czasie epidemii kina na całym świecie wciąż pozostają zamknięte i nawet trudno przewidzieć, kiedy znów zaczną przyjmować widzów. Jednak nic nie znosi próżni – pustkę po zamkniętych salach kinowych zaczynają wypełniać kina samochodowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem choćby u naszych zachodnich sąsiadów.

Jak wynika z informacji, jakie udało się zebrać środowisku dziennikarzy filmowych w USA, szansa na otworzenie kin w najbliższym czasie – zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie – jest stosunkowo niewielka. Za kulisami i nieoficjalnie właściciele największych multipleksów mają nadzieję, że niektóre kina będą mogli otworzyć w lipcu, a nawet w czerwcu, jednak jak zauważa choćby Deadline Hollywood, będący jednym z największych serwisów branżowych na świecie, to raczej pobożne życzenie, mające choć na chwilę „odczarować złą rzeczywistość, jaką dziś odczuwają w swoich portfelach chyba wszyscy ludzie kina”.

W Hiszpanii, należącej do czołówki krajów europejskich najbardziej dotkniętych pandemią, najczęściej mówi się o otwarciu kin dopiero na przełomie 2020/2021 roku, choć zdaniem niektórych osób z branży całkiem realnym terminem może być również październik lub listopad tego roku. W Wielkiej Brytanii przedstawiciele znanej sieci kin Vue zakładają, że pierwsze seanse będą mogli organizować już w połowie wakacji, co spotkało się ze sporą krytyką części internautów, zdaniem których otwieranie kin na tak wczesnym etapie jest niczym innym jak tylko „niebezpieczną brawurą”.

Kina samochodowe coraz popularniejsze

Bardzo ciekawie wygląda to w Niemczech – kraju, w którym opracowano już konkretne zasady, na jakich miałyby działać kina w okresie zagrożenia, jednak żadne z nich nie otrzymało jeszcze zezwolenia na przywrócenie seansów. Zdaniem niemieckiego rządu, mając na uwadze „nieprzewidywalność” pandemii, wskazanie realnego terminu jest na razie niemożliwe. W czasach, kiedy sale kinowe świecą pustkami, coraz większym zainteresowaniem cieszą się tam kina samochodowe. Bez względu na miasto, bilety na filmy oglądane z perspektywy przedniej szyby sprzedają się jak ciepłe bułeczki.

Ciekawostką jest, że choć tradycja kin samochodowych wywodzi się z USA, to za oceanem zainteresowanie nimi jest… nikłe. Nie dość, że obecnie działa tylko około 25 z 320 zarejestrowanych, to ich właścicielom często trudno sprzedać nawet połowę biletów.

Czytaj więcej: "Nie" dla kin, "tak" dla centrów handlowych. Kiedy powrócą filmowe seanse?

Czytaj więcej: Koronawirus w Polsce: Filmy o wirusach, epidemiach, plagach. Co oglądać, kiedy kina, kluby i teatry są zamknięte? [TOP 10]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto