Jak wykryć nieproszonego gościa w przewodzie pokarmowym u swojego dziecka?

Materiał informacyjny Kids Clinic
Jakimi pasożytami mogą zarazić się dzieci w Polsce? Zakażenia pasożytami jelitowymi są nadal problemem zdrowotnym w Polsce, zwłaszcza u najmłodszych. Jednak świadomość zagrożenia, odpowiednia higiena oraz dbanie o jakość spożywanych pokarmów mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zarażenia. Warto pamiętać, że zwykłe zakażenia pasożytami można skutecznie wyleczyć, a odpowiednia profilaktyka może pomóc w uniknięciu zakażenia w przyszłości.

Wyodrębnia się kilka dróg zakażenia pasożytami. Najczęściej dostają się do naszego organizmu poprzez bezpośrednie zjedzenie larw lub jajeczek pasożytów obecnych w zatłoczonych miejscach m.in. w przedszkolach czy na placach zabaw. Pasożyta możemy wprowadzić do naszego organizmu drogą pokarmową, nawet przez zwykłe dotknięcie ust brudnymi, niezdezynfekowanymi dłońmi. Czynnikiem dodatkowo zwiększającym ryzyko zakażenia jest kontakt ze zwierzętami i zarażonymi osobami, ponieważ jajeczka pasożytów np. owsików zawieszone są w powietrzu, które wdychamy.

Częstotliwość zakażeń pasożytniczych wskazuje, że najbardziej na nie podatne są dzieci poniżej 5 roku życia. Dzieje się tak, ponieważ dziecięcy układ odpornościowy nie jest jeszcze dojrzały. Infekcje pasożytnicze są bardzo uciążliwe i mogą być niebezpieczne dla zdrowia naszych pociech, dlatego bardzo ważna jest szybko diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W Polsce najczęściej zarażamy się pasożytami poprzez połknięcie ich jaj. Najwięcej zakażeń spowodowanych jest:

  • Glistą ludzką, powszechnym pasożytem jelitowym u dzieci. Najczęstsze objawy spowodowane zakażeniem to ból brzucha, nudności, wymioty i zaburzenia apetytu. Ciężkie infekcje mogą prowadzić do niedożywienia, a nawet zahamowania wzrostu u dzieci.
  • Owsikiem, jednym z najczęstszych pasożytów jelitowych u dzieci. Choroba owsikowa jest uciążliwa, jednak zazwyczaj nie niesie za poważnych powikłań. Pasożyty łatwo przenoszą się przez kontakt, dlatego leczeniu profilaktycznie warto poddać całą rodzinę.
  • Włosogłówką, która również jest pasożytem jelitowym dotykającym najmłodszych i niesie za sobą bóle brzucha, biegunkę, a w przypadkach ciężkich zakażeń niedokrwistość.
  • Tasiemcem, którym zakażenie jest rzadsze niż owsikami czy glistą, jednak nadal występuje w Polsce. Jaja tasiemca dostają się do naszego organizmu przez spożycie mięsa nimi zanieczyszczonego lub przez spożycie surowych ryb zarażonych jego larwami. Objawy zakażenia są nieswoiste i mogą to być bóle brzucha, nudności, utrata apetytu, bądź problemy z trawieniem.

Pasożytów na świecie występuje wiele, natomiast w Polsce zarażenia innymi rodzajami są bardzo rzadkie. Będąc jednak na zagranicznych wakacjach w krajach egzotycznych, gdzie poziom higieny jest niski możemy nabyć pasożyty nie występujące w naszym kraju. Przed planowaną podróżą oraz po powrocie warto zasięgnąć porady u wykwalifikowanego pediatry który opowie nam o profilaktyce oraz przedstawi wskazania do diagnostyki i leczenia chorób pasożytniczych.

W ramach profilaktyki, lub w przypadku podejrzenia infekcji pasożytami jelitowymi, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Specjaliści w Centrum zdrowia KidsClinic w bardzo komfortowy sposób wyjaśnią wskazania do diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki chorób pasożytniczych. Przychodnia oferuje pacjentom e-konsultację z e-receptą dzięki czemu leczenie odbywa się znacznie szybciej. Centrum zdrowia w Kaliszu oferuje badanie na Pasożyty Jelitowe Komplex, obejmujące diagnostykę wykrycia aż 20 pasożytów.

Kids Clinic - Centrum Zdrowia Dziecka
Badania realizowane wysyłkowo
tel. 518 651 553
mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto