Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zagrać w kajak polo?

Redakcja
Po raz pierwszy w Poznaniu na jeziorze Maltańskim rozgrywane są mistrzostwa w... kajak polo. Na czym polegają zasady tej niezwykle widowiskowej dyscypliny?

Kajak polo to gra niezwykle dynamiczna, pełna szybkich zwrotów, widowiskowych wywrotek i pościgów. Dziesięciu zawodników w małych sportowych kajakach stara się wbić piłkę do jednej z dwóch bramek umieszczonych wysoko nad taflą wody. Jednak postronnemu obserwatorowi może się wydawać, że na wodnym boisku można robić praktycznie wszystko – popychać innych, wrzucać ich do wody. O wyjaśnienie zasad kajak polo (zwanego także z angielska canoe polo) poprosiliśmy Annę Dłużyńską i Karolinę Pałkę, zawodniczki z klubu MOSW Choszczno.

- Przede wszystkim chodzi o to, żeby grać uczciwie - deklarują dziewczyny

Podstawowe zasady wydają się być bardzo proste: w jednej drużynie może grać do ośmiu osób w jednej drużynie - pięć na boisku i trzy w rezerwie. Wszyscy muszą mieć takie same kapoki, dobrze jest jeśli mają takie same kaski.
- Na większych zawodach wymagane jest także, żeby wszyscy w drużynie mieli koszulki takiego samego koloru - dodaje Karolina.

Bramki umieszczone są dwa metry nad taflą wody, ale piłka nie musi do niej wlecieć. – Wystarczy, że dotknie siatki w środku. Może wypaść, to już nie ma znaczenia - wyjaśnia Anna.

Gra rozpoczyna się, gdy wszyscy ustawieni są równolegle do dłuższych boków boiska. Dwie osoby płyną do startu, a za nimi w odstępie co najmniej trzech metrów płynie kolejnych dwóch zawodników, ale nie bliżej, żeby piłka nie została zaliczona przeciwnej drużynie. Jedna połowa trwa 10 minut, później przerwa ok. 3 minuty i druga, także dziesięciominutowa, połowa.

W czasie gry dozwolone są wywrotki.
- Można także napłynąć na kajak, byle nie pod kątem 90 stopni, inaczej jest to uznane za faul - opowiada Anna. - Jeśli popychamy kogoś do wody, to nie możemy go popchnąć na kajak. Nie można go pchać dwojgiem rąk. Jak się kogoś wywróci, to nie można na niego napłynąć. Nie można używać wulgaryzmów, dyskutować z sędzią, ani kłócić się na wodzie.

Piłkę można przetrzymywać 5 sekund, jeśli ktoś w ciągu następnych 5 sekund piłki nie odrzuci, to też jest odgwizdywany faul. Tak samo, jeśli piłka leży na fartuchu.

Są trzy rodzaje kartek: zielona - upomnienie, żółta - wykluczenie zawodnika z gry na dwie minuty, wtedy drużyna gra w osłabionym składzie.
- Trzeba jednak pamiętać, że na boisku muszą być minimum trzy osoby z jednej drużyny - zastrzega Karolina. - Jeśli jest mniej, to od razu ta drużyna przegrywa walkowerem. Jest jeszcze kartka czerwona, która oznacza wykluczenie zawodnika z gry do końca meczu.

Na koniec młode zawodniczki zgodnie dodają: Jeśli się zna te wszystkie zasady i ich przestrzega, to wtedy można się doskonale bawić. Bo najważniejsze jest, żeby było fajnie na tej wodzie, żeby się tą grą bawić.

W sobotę do godz. 16 na Malcie rozrywane są mecze eliminacyjne turnieju. Finał zaplanowano na niedzielę na godz. 11.


Mój Modny Poznań

serwis specjalny
7 CUDÓW POZNANIA

Weź udział w plebiscycie
KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto