Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zarejestrować samochod z zagranicy?

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
To, co wydaje się oczywiste przy samochodach kupowanych w Polsce, staje się kłopotem, kiedy pojazd przywozimy z zagranicy. Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy i omiń je przy rejestracji auta.

Zgodnie z polskimi przepisami dotyczącymi rejestracji pojazdów, do dowodu rejestracyjnego wpisuje się kalendarzowy rok produkcji samochodu. Aby pierwsza rejestracja zakupionego za granicą samochodu nie okazała się niemiłym zaskoczeniem, warto pamiętać, że w Polsce wiek pojazdu określa jego rok produkcji.

Tymczasem, sprowadzający pojazd z zagranicy otrzymują dokumenty rejestracyjne, w których znajdują się zapisy określające datę pierwszej rejestracji albo rok modelu pojazdu.

Kupujący taki pojazd mylą rok modelu albo datę pierwszej rejestracji z rokiem produkcji pojazdu. A to nie to samo. O źle pojmowanym określeniu roku produkcji przekonują się dopiero podczas rejestrowania zakupionego pojazdu. Jest to niestety niemiłe zaskoczenie, ponieważ kupując pojazd byli bowiem przekonani, że jest on o rok młodszy i za taki też zapłacili oczywiście więcej. Kolejną niespodzianką jest to, że w efekcie należy sprostować zapisy w dokumentach, które już zostały wystawione, tj. akcyza, VAT-25 czy badanie techniczne.

Warto pamiętać, że dla pojazdów sprowadzanych z USA dostępne są strony internetowe, między innymi: www.carfax.com lub www.autocheck.com, na których można sprawdzić dane pojazdu oraz uzyskać informacje dotyczące daty produkcji, pierwszej rejestracji, pochodzenia, napraw, itp. (jest to usługa płatna).

Kupując pojazd poza granicami kraju należy pamiętać, aby:

1. Otrzymać od osoby sprzedającej oryginał umowy sprzedaży, faktury lub rachunku. Jeżeli dowodem sprzedaży jest umowa, podpisują ją obie strony transakcji. W przypadku, gdy dowodem tym jest rachunek, podpisuje go tylko strona sprzedająca samochód.
2. Otrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, a w przypadku, gdy w danym kraju dowody rejestracyjne występują w kilku częściach, należy uzyskać wszystkie części.
3. Opłata recyklingowa dokonana była przez osobę wprowadzającą pojazd.
4. Przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne pojazdu w przypadku informacji
w dowodzie zakupu, że pojazd jest uszkodzony w wyniku kolizji lub posiada adnotację
w dowodzie rejestracyjnym typu: „zakaz poruszania się”, „pojazd niedopuszczony do użytku”.
5. Numer VIN zawarty w dowodzie rejestracyjnym był zgodny ze stanem faktycznym.
6. Osoba, z którą dokonuje się transakcji wylegitymowała się dokumentem potwierdzającym tożsamość.
7. Nie podpisywać umów „in blanco”.
8. W przypadku zakupu pojazdu od pośrednika w Polsce, należy dopilnować aby przekazał on wszystkie dokumenty niezbędne do rejestracji (opłata recyklingowa, VAT-25, akcyza, dowód rejestracyjny).

Szczegółowych informacji udziela ponadto Referat Rejestracji Pojazdów (Wydział Komunikacji i Transportu) pod numerami telefonów: (061) 8 410-606.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto