Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki jest Poznań od podwórka? Coraz ładniejszy [zdjęcia]

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
odmień swoje podwórko
odmień swoje podwórko Zenon Kubiak
Plan jest prosty – miasto dostarcza materiały, a podwórko remontują sami mieszkańcy. W ten sposób w tym roku wypiękniało kolejnych 10 podwórek w śródmieściu.

W mijającym roku zorganizowano kolejną edycję akcji pt. "Odmień swoje podwórko". W ostatnich trzech latach dzięki niej udało się odnowić wygląd aż 30 podwórek na Śródce, Chwaliszewie, Starym Mieście, Wildzie i Jeżycach. W 2013 r. akcją objęto kolejnych 10 podwórek na terenie Starego Miasta. Zasada akcji jest prosta – miasto kupuje i dostarcza narzędzia, rośliny, farby i inne materiały potrzebne do odnowienia podwórka, a wszystkie prace wykonują sami mieszkańcy.

- Tak naprawdę celem tej akcji jest nie tyle odnowienie podwórka, co integracja mieszkańców – wyjaśnia Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania. – Wspólna praca sprzyja nawiązywaniu kontaktów między sąsiadami, a dzięki temu, że podwórko wszyscy odnowili własnymi siłami, później bardziej o nie dbają.

Jednym z podwórek, które dzięki akcji w tym roku zyskało nowe oblicze, jest to położone przy ul. Kościuszki 80, czyli w samym sercu śródmieścia. Pojawiły się tu nowe ławki, zieleń i miejsce do zabawy dla dzieci. Najefektowniej prezentuje się jednak kolorowe graffiti wykonane na największej ścianie, która od razu rzuca się w oczy po wejściu przez bramę. Na ścianie na prośbę mieszkających tu dzieci pojawił się nawet Koziołek Matołek.

- Graffiti wykonali przyjaciele jednego z młodych mieszkańców kamienicy – wyjaśnia Mirosława Halilović z Rady Osiedla Stare Miasto. – Wcześniej ta ściana była cała zagrzybiała.

Łącznie w pracach wzięło udział 14 mieszkańców, którzy teraz są dumni ze swojego podwórka, chociaż na pewno jego wygląd ciągle daleki jest od ideału. Nawierzchnia nie jest w najlepszym stanie, podobnie jak wygląd samej kamienicy. I tak jest jednak dużo lepiej niż rok wcześniej.

- Wreszcie jest miejsce, gdzie dzieci mogą się bawić, a my możemy spędzać wolny czas – przyznaje mieszkająca tu Maria Białczak. – Przy okazji rozmawiamy z sąsiadami, co jeszcze można by tu zrobić, na przykład odmalować klatki schodowe albo zrobić plac zabaw dla dzieci.

Na podwórku o wiele chętniej bawi się teraz m.in. 10-letni Mateusz.
- Razem z Alą, Natalią i Konradem bawimy się w berka, w chowanego albo w murarza – opowiada.

- Łatwo jest odnowić park albo reprezentacyjną ulicę, ale o charakterze miasta i jego mieszkańców najwięcej mówią podwórka – podsumowuje wiceprezydent Poznania.

Zobacz całą galerię zdjęć

Kliknij, aby obejrzeć wszystkie zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto