Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie jaja kupić na Wielkanoc? Oto ceny i rodzaje jajek w sieciach handlowych

EBBA
Przy okazji świąt wielkanocnych, warto być świadomym, jakie jajka kupujemy i skąd one pochodzą. Wiele sklepów zadeklarowało wycofanie ze sprzedaży jaj od kur w chowu klatkowego. W takiej hodowli na jedną kurę przypada powierzchnia niewiele większa niż kartka A4. Sprawdź w galerii ceny jajek z chowu ściółkowego i z wolnego wybiegu w znanych supermarketach --->
Przy okazji świąt wielkanocnych, warto być świadomym, jakie jajka kupujemy i skąd one pochodzą. Wiele sklepów zadeklarowało wycofanie ze sprzedaży jaj od kur w chowu klatkowego. W takiej hodowli na jedną kurę przypada powierzchnia niewiele większa niż kartka A4. Sprawdź w galerii ceny jajek z chowu ściółkowego i z wolnego wybiegu w znanych supermarketach --->pixabay
Jajka to ważny symbol Wielkanocy – czy to w postaci postaci pisanek, wydmuszek, jajek do święconki czy też w końcu tych, które trafiają na stoły. Przy okazji Świąt Wielkanocnych, warto być świadomym, jakie jajka kupujemy i skąd one pochodzą. Przypominamy, jakie są rodzaje chowu kur i jakie są oznaczenia jajek. W jakich sklepach jajka są najtańsze? Sprawdź w galerii ceny jajek w sklepach Biedronka, Carrefour, Auchan, Lewiatan, Selgros i Tesco.

Sprawdź w galerii ceny jajek z chowu ściółkowego i z wolnego wybiegu

Przy okazji świąt wielkanocnych, warto być świadomym, jakie jajka kupujemy i skąd one pochodzą. Wiele sklepów zadeklarowało wycofanie ze sprzedaży jaj od kur w chowu klatkowego. W takiej hodowli na jedną kurę przypada powierzchnia niewiele większa niż kartka A4. Sprawdź w galerii ceny jajek z chowu ściółkowego i z wolnego wybiegu w znanych supermarketach --->

Jakie jaja kupić na Wielkanoc? Oto ceny i rodzaje jajek w si...

Sklepy wycofują jaja z chowu klatkowego

Rośnie świadomość społeczna dotycząca chowu klatkowego kur niosek. Powoli ze sprzedaży jaj pochodzących z takich hodowli wycofują się sieci. Także konsumentki i konsumenci przywiązują coraz więcej wagi do warunków hodowli kur – w analizie Centrum Badwczo-Rozwojowego Biostat z lutego 2020 r. ponad 70 proc. ankietowanych przyznało, że ma to dla nich znaczenie. Tylko 12,6 proc. odpowiedziało, że jest to nieistotne.

Sklepy coraz chętniej oferują jaja z wolnego wybiegu a ludzie chętniej je kupują. Co ważne spada też ich cena, która jeszcze do niedawna odstraszała, teraz często nieznacznie się różni.

Coraz więcej sieci sklepów spożywczych rezygnuje ze sprzedaży jajek z chowu klatkowego. Do roku 2025 zobowiązały się do tego m.in. Carrefour, Auchan, ALDI, Biedronka, Kaufland, Lidl, SPAR, Społem czy POLOmarket.

Dodatkowo, Lidl, Kaufland, Biedronka, Auchan, Carrefour i ALDI zadeklarowały również rezygnację z używania jaj klatkowych jako składnika produktów gotowych marki własnej.

W wielu poznańskich restauracjach można zamówić catering na Święta Wielkanocne. Lokale oferują tradycyjne polskie dania i słodkości. W świątecznym menu znajdują się zupy, dania główne, sosy, dodatki, wyroby mięsne, wegetariańskie, wegańskie oraz ciasta. Zobacz, gdzie zamówić śniadanie wielkanocne i w jakiej cenie. Przejdź dalej --->

Gdzie zamówić jedzenie na Wielkanoc w Poznaniu? Sprawdź cate...

W Warszawie sieć Biedronka już wycofała ze sprzedaży jaja z chowu klatkowego. Proces wycofywania jaj „trójek” ze sklepów Biedronki będzie kontynuowany na terenie całego kraju i zakończy się z początkiem roku 2022. Dodatkowo sieć planuje całkowicie zrezygnować z promocji zakupu jaj „trójek” do końca drugiego kwartału 2021 roku.

Lubella, jeden z największych producentów makaronów i produktów zbożowych w Polsce, już zakończyła proces wycofywania jajek z chowu klatkowego ze składu swoich produktów.

Jaja z chowu klatkowego

Co chów klatkowy oznacza w praktyce? Kury nioski zamknięte są w klatkach, ułożonych poziomo jedna na drugiej w hali produkcyjnej, gdzie na jedną kurę przypada powierzchnia nieco większa niż kartka A4. Zwierzęta nie mają tam dostępu do słońca ani świeżego powietrza.

Według raportu BNP Paribas ceny podstawowych produktów na wielkanocny stół wzrosły w stosunku do tych sprzed roku, chociaż są produkty, które nawet potaniały. 

Sprawdź, ile zapłacisz za świąteczne zakupy ---->

Wielkanoc 2021 będzie droższa! Tyle zapłacisz za jedzenie na...

„Klatki te, choć wyposażone w grzędy oraz gniazda i niewielką przestrzeń do dziobania i grzebania, w praktyce nie pozwalają kurom na realizowanie swoich potrzeb behawioralnych, swobodne poruszanie się czy rozprostowanie skrzydeł” – czytamy raporcie "Ranking Odpowiedzialnego Biznesu" stowarzyszenia Otwarte Klatki

Chów klatkowy zakłada intensywne wykorzystanie kur niosek, które mają składać jak najwięcej jaj przy jak najmniejszych kosztach przez co nie są zaspokajane podstawowe potrzeby tych zwierząt. Kury nioski na polskich fermach przemysłowych żyją ok 1,5 roku. W naturze kura może żyć nawet 10 razy dłużej.

„Często zdarza się, że nioska kończąca cykl produkcyjny jest całkowicie wyniszczona, poraniona i chora. Po 1,5 roku, w trakcie którego kura znosi do 300 jaj, jest ona uznawana za nieprzydatną, wywożona do zakładu przetwórczego i zabita.” - podaje stowarzyszenie Otwarte Klatki

Rodzaje chowu kur

W sklepach można znaleźć jaja pochodzące z czterech typów hodowli. Różnią się one pod względem rodzaju i wielkości przestrzeni na której trzymane są kury.

  • „trójki” - chów klatkowy: kury zamknięte są w małych klatkach, nie mają możliwości swobodnego poruszania się. Brak dostępu do świeżego powietrza i słońca. Jaja z chowu klatkowego oznaczone są cyfrą 3.
  • „dwójki” - chów ściółkowy: kury zamknięte są w hali, ale mogą swobodnie się po niej poruszać i realizować naturalne potrzeby gatunkowe np. grzędowanie, czy grzebanie w ziemi. Jaja z chowu ściółkowego oznaczone są cyfrą 2.
  • „jedynki” - chów na wolnym wybiegu: kury mają dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu. Jaja z chowu na wolnym wybiegu oznaczone są cyfrą 1.
  • „zerówki” - chów ekologiczny: kury mają dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu na jeszcze większej przestrzeni oraz karmione są paszami pochodzącymi z upraw ekologicznych. Jaja z chowu na wolnym wybiegu oznaczone są cyfrą 0.

Każde jajko ma na skorupce pieczątkę z informacjami w postaci kodu, np. 3-PL-26270089, gdzie pierwsza cyfra to rodzaj hodowli, dwie litery to kod kraju produkcji, a następny ciąg cyfr to numer weterynaryjny.

od 16 lat

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto