Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark franciszkański: Wehikuł czasu na Starym Rynku (zdjęcia + wideo)

Łukasz Błaszczyk
Łukasz Błaszczyk
Już po raz piąty franciszkanie zorganizowali w Poznaniu swój jarmark.

V Jarmark franciszkański to nietypowa lekcja historii. Na poznański rynek przybyli wojowie, rycerze, damy dworu, ale też garncarze i inni rzemieślnicy.

Jedną z ciekawszych atrakcji jarmarku były pokazy walk wojów trzynastowiecznych. Mogliśmy zobaczyć potyczki między wojami, ale też starcia wojów z rycerzami. Widowiskowo prezentowały się też walki, w których brało udział czterech a nawet sześciu śmiałków.
- Dla mnie to zabawa połączona z hobby. Jestem templariuszem pomimo surowego kodeksu tego bractwa – tłumaczy Tomasz, który na co dzień jest studentem budownictwa. - Na szczęście są współczesne zasady, które nie są już tak rygorystyczne.

Poza pokazem walk wojów na jarmarku zorganizowano średniowieczny turniej rycerski, na którym rycerze późnośredniowieczni walczyli indywidualnie na różnego rodzaju broń oraz ścierali się drużynowo.

Na rynek w sobotnie południe przyszło wielu poznaniaków. Pokazy walk cieszyły się dużą popularnością.
- Bardziej traktuję to jako sobotnią rozrywkę, a nie edukację. Ja już dawno skończyłem szkołę, a córka jest jeszcze przed rozpoczęciem edukacji – mówi pan Bartosz, który postanowił spędzić czas ze swoją małą córką w otoczeniu rycerzy i średniowiecznych rzemieślników.

Na jarmarku nie mogło zabraknąć pokazów walk wojów  fot. Radek Rakowski

Coś dla szefów kuchni

Jarmark daje również możliwość kupienia skórzanych ozdób czy tradycyjnych glinianych garnków w różnych wzorach, rozmiarach i kolorach.
- Nie jest to nasz sposób na utrzymanie się. To pasja, która jednocześnie jest też tradycją rodzinną. Pomagam swojemu mężowi, który wyrabia garnki. Wcześniej garncarstwem zajmował się jego ojciec i dziadek – opowiada pani Barbara.

Walki i wyroby rzemieślników to jednak nie wszystkie atrakcje. Nie byłoby jarmarku bez muzyki i tańców. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły muzyki folkowej i celtyckiej. Jako gwiazdę wieczoru zaproszono zespół Stonehange. Mogliśmy również obejrzeć orientalny taniec brzucha. Zespół Tańca Dawnego Dworzanie zaprezentował pokaz tańców dawnych. Publiczność mogła też wziąć udział w warsztatach tańców dawnych poprowadzonych przez Dworzan. 

Jarmark cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem poznaniaków  fot. Radek Rakowski

Coś dla szefów kuchni

Nie brakuje entuzjastów tego typu imprez.
- Jest wiele osób, które kształcą się w tym kierunku na takich kierunkach studiów jak historia, etnologia czy antropologia. Często chcą oni podzielić się swoją pasją z innymi – tłumaczy Asia studentka antropologii.
- Dla dzieciaków to ciekawa zabawa. Dla młodzieży możliwość spotkania się w ciekawych okolicznościach.

Stoiska kusiły wyrobami rzemieślników    fot. Radek Rakowski

Coś dla szefów kuchni
Osoby, którym nie udało się dziś dotrzeć na jarmark nie mają powodów do zmartwień. W niedzielę kolejny dzień zabawy. W programie znów pokazy wojów trzynastowiecznych, turniej rycerski, taniec orientalny, zespół tańca dawnego Dworzanie czy pokazy fakira.

Sprawdź godzinowy program wydarzeń na Jarmarku franciszkańskim w niedzielę.
Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia przejdź do fotogalerii.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto