Wielu poznaniaków nie wyobraża sobie rozpoczęcia lata w mieście bez wizyty na Jarmarku Świętojańskim. Impreza w tym roku odbędzie się już po raz 38. Przed rokiem z powodu Euro 2012 stragany ustawiono w Starym Korycie Warty, co nie do końca się sprawdziło. Kto nie wiedział o jarmarku, zwyczajnie na niego nie trafił, natomiast na Starym Rynku handlowcy nie muszą się martwić o brak klientów.
Tegoroczny jarmark rozpocznie się 15 czerwca, a tym razem jego głównym organizatorem jest spółka Targowiska.
- Swój przyjazd zapowiedzieli wystawcy nie tylko z kraju, ale także z Węgier, Litwy, Peru czy Meksyku – mówi Krzysztof Janowski, prezes spółki Targowiska.
Na stoiskach jak co roku będzie można kupić wyroby rękodzielnicze, unikatową biżuterię czy przysmaki z różnych regionów świata. I chociaż esencją jarmarku są właśnie stragany, jak zwykle nie zabraknie bogatego programu kulturalnego.
- Program artystyczny w weekendy będzie zaczynał się o godz. 12 i potrwa nawet do godz. 23, w dni powszednie zaczynamy około godz. 16 – mówi Aneta Kaszuba. – Do współpracy zaprosiliśmy ośrodki kultury z całej Wielkopolski. Przez 16 dni nasza scena będzie tańczyć, grać i śpiewać.
Codziennie o godz. 20.15 będą odbywały się koncerty – wystąpią m.in. zespoły Snowman i UFly. Osobny dzień zostanie poświęcony na występy weteranów sceny muzycznej.
- Nazwaliśmy go Dniem Dinozaura – mówi Kaszuba. – Na scenie wystąpią wtedy m.in. Wojciech Korba i Jan Zieliński znany z przeboju „Daj mi tę noc!”
30 czerwca zostanie poświęcony na koncert charytatywny na rzecz Piotra Sznury – poznańskiego muzyka, który po udarze mózgu może porozumiewać się ze światem jedynie za pomocą gałek ocznych. Na rzecz Piotra wystąpią m.in. Ania Polowczyk i siostry Melosik (czytaj więcej o Piotrze Sznurze).
Będzie Dzień Dinozaura, będzie też Dzień Sportu, kiedy swoje umiejętności pokażą sportowcy trenujący na co dzień w poznańskim AZS.
Dość niecodziennym partnerem jarmarku jest... stowarzyszenie Wiara Lecha.
- Mamy nadzieję na pokazanie prawdziwego wizerunku poznańskiego kibica, całkowicie odmiennego od kreowanego przez niektórych ludzi – mówi Krzysztof Janowski. – Wiara Lecha skutecznie promuje swój klub, stworzyła własny model kibicowania, uczestniczy w akacjach charytatywnych i innych nie związanych z futbolem, o których nie wszyscy wiedzą.
Główną atrakcją przygotowaną przez kibiców będzie możliwość obserwowania, jak powstaje fana – kibicowska flaga o wymiarach 10 m x 1,5 m.
Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. Pomiędzy budynkami Galerii Miejskiej Arsenał a Wielkopolskim Muzeum Wojskowym będzie funkcjonowała strefa dziecięca. Każdy chcący spokojnie zrobić zakupy na straganach będzie mógł zostawić tutaj swoje pociechy pod fachową opieką, która zadba, aby maluchy się nie nudziły.
- Zapraszamy codziennie na godz. 17 na głośne czytanie bajek – zachęca Krystyna Adamczak z księgarni „Z bajki”. – Po nich będą opowieści dla dorosłych z towarzyszeniem instrumentów muzycznych.
- To będzie debiut spółki Targowiska w roli organizatora jarmarku, ale jak widzimy, program kulturalny jest bardzo bogaty i mamy nadzieję, że będziemy mogli podpisać umowę o długofalowej współpracy – komentuje Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania.
Dokładny program jarmarku już wkrótce zostanie zamieszczony na stronie www.jarmarkswietojanski.poznan.pl.
Zobacz inne materiały na mmpoznan.pl | |||
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Poznański Leming hitem Internetu | Skąd się wzięły nazwy ulic w Poznaniu? | Festiwal w Jarocinie 2013 - program | Ile zarabiają "zawodowi" żebracy? |

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?