Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmarki wielkanocne w Wielkopolsce: gdzie warto się wybrać?

Lilia Łada
Lilia Łada
archiwum/Adam Łojewski
Jajka od wiejskich kur, kiełbasa z domowej wędzarni i ręcznie robione palmy - w Wielkopolsce rozpoczął się sezon jarmarków wielkanocnych. Zobacz, gdzie i po co warto pojechać!

Już 3 kwietnia warto odwiedzić Konin. O 13 rozpoczyna się tam Festiwal Kultur Miast Partnerskich w hali Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego "Rondo"przy ul. Al. 1-go Maja 1a. Wśród atrakcji są występy zespołów ludowych i nie tylko z Rosji, Litwy i Łotwy, ale najważniejszy jest oczywiście kiermasz wielkanocny. Będzie tam można kupić między innymi gotowe pisanki, stroiki na stół wielkanocny, wyroby hafciarskie i z wikliny, rękodzieło ludowe, gliniane garnki, drewniane zabawki i biżuterię artystyczną. Będą też wiejskie przysmaki, wśród nich miody naturalne, wędliny robione tradycyjnymi metodami i nieodzowny chleb ze smalcem.

11 kwietnia w Węglewie, w tamtejszym Muzeum Rzemiosła Artystycznego, o 10 rozpocznie się Kiermasz Wielkanocny nad Wartą. W programie jarmark tradycyjnych wyrobów wielkanocnych i rozstrzygnięcie konkursu na największą pisankę. Chętni będą mogli też spróbować regionalnych przysmaków i podejrzeć sekrety sztuki ludowych twórców malujących pisanki.

16 kwietnia na X Jarmark Wielkanocny zaprasza Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. Ten jarmark rozpocznie się o 10 rano, a podczas niego będzie można przyjrzeć się pracy twórców ludowych i kupić ich wyroby, szczególnie te związane ze świętami Wielkiej Nocy. Wśród atrakcji są też pokazy wyrobu masła i sera, wypieku chleba oraz wędzenia wędlin. Szczególnie serdecznie zapraszani są najmłodsi. Na przygotowanych specjalnie dla nich stoiskach interaktywnych będzie można między innymi ozdobić mazurki, zrobić samodzielnie palemki wielkanocne, ozdobić pisankę różnymi technikami i wykonać inne ozdoby na wielkanocny stół.

Ponadto w programie występ zespołu folkowego Kwartet Jorgi oraz tańce, pieśni i widowiska wielkanocne w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego PP „Poligrodzianie”.

Tego samego dnia w Miejskim Domu Kultury w Kole rozpocznie się jarmark świąteczny "Folklorem malowane". W programie występy zespołów folklorystycznych Kalinianki z Kaliny, Grzegorzewianki z Grzegorzewa, formacji tanecznej MDK oraz teatru obrzędowego Świętojanki z Kramska, finał konkursu plastycznego "Baranek Wielkanocny", degustacje potraw wielkanocnych oraz Jarmark rękodzielników: wiklina, rzeźby, hafty, stroiki świąteczne, ozdoby szydełkowe, malarstwo. Początek godzina 17.

Wielkanoc w gminie Grodzisk Wielkopolski rozpocznie się 17 kwietnia od jarmarku w Grodziskiej Hali Sportowej przy ul. Żwirki i Wigury 2A. Organizatorzy obiecują mnóstwo atrakcji: występ Kabaretu To My ze Słocina, który przypomni tradycję siwków (wielkanocnych przebierańców), występ zespołu Jorgusie prezentującego zwyczaje biesiadne ze Śląska oraz występ Zespołu Tańców Ludowych Cybinka z Grodziska Wielkopolskiego.

Będzie też prezentacja stołów wielkanocnych w wykonaniu przedstawicielek grodziskiego Koła Gospodyń Wiejskich, degustacja wędlin i ciast wielkanocnych lokalnych firm, a także rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy mazurek i babkę wielkanocną oraz konkursu na najpiękniejszą kartkę, zajączka i koszyk wielkanocny. Będą też gry i zabawy z mnóstwem niespodzianek dla najmłodszych.


Festiwal Kultury Studenckiej ARTenalia
6, 7, 8 maja 2011
Stara Rzeźnia



od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto