Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarocin Festiwal 2012: Czas na młody rock!

Redakcja
archiwum / Radek Rakowski
Po raz kolejny, w czasie Festiwalu w Jarocinie, rozstrzygnięty zostanie konkurs dla młodych zespołów – Red Bull Tourbus Rytmy Młodych.

Dzień przed festiwalem dowiemy się, kto dołączy do finalistów - Ireny, Vermones, Power Of Trinity i Searching For Calm.

Jarociński Konkurs Młodych Zespołów to bez wątpienia jeden z najważniejszych przeglądów młodych kapel w Polsce. Tegoroczne aktywności związane z wyłonieniem muzycznych talentów rozpoczną się już w czwartek 19 lipca w Jarocińskim Ośrodku Kultury.


Jarocin Festiwal 2012

20-22 lipca 2012

To właśnie tam 10 kapel (wytypowanych uprzednio przez internautów) będzie walczyć o szansę zagrania na Red Bull Tourbusie. Spośród nich jury wyłoni dwie, które dołączą do: Ireny, Vermones, Power Of Trinity, Searching For Calm - mających już zagwarantowany występ na Małej Scenie. 

W piątek 20 lipca na dachu autobusu oprócz trzech młodych kapel staną Komety, jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów alternatywnych w kraju.

Dzień później występ zespołów biorących udział w konkursie uświetni Tymon and the Transistors, czyli projekt Tymona Tymańskiego, znanego również z zespołów Kury czy Trupy.

Spośród sześciu młodych kapel, które w piątek i sobotę zaprezentują się przed jarocińską publicznością, uhonorowane zostaną trzy: laureaci nagrody przyznawanej przez widzów, laureaci jury oraz zespół uhonorowany wyróżnieniem. Te zespoły wystąpią w niedzielę, 22 lipca, na Dużej Scenie festiwalu.

19 lipca 2012 w Jarocińskim Ośrodku Kultury o prawo startu w finale konkursu walczyć będą:

Jarecki

W 1998 roku Jarecki wraz z kolegami założyli w Opolu zespół "Kultórwa". Kiedy dołączył do nich Dj Brk, razem stworzyli pierwszą płytę, pt."Zwirus". We wrześniu 2000 roku do zespołu dołączyli kolejni muzycy. Zaowocowało to wyjątkowym brzmieniem i wieloma koncertami. W 2003 roku zespół nagrał kolejną płytę - "Muzykatę". Przełom nastąpił, gdy w połowie 2003 roku Jarecki założył wraz z DJem BRK studio Kurnik. Wtedy pojawił się pomysł nagrania solowej płyty Jareckiego i od tego momentu powstawał materiał, który można usłyszeć na płycie "Styldohwil". W 2006 r. zespół zostaje laureatem nagrody im. Anny Jantar na 43 Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i szybko odnajduje swoje miejsce na polskiej scenie muzycznej. Aktualnie zespół przygotowuje się do nagrania nowej płyty.

Upside Down

To jeden z niewielu polskich zespołów grających muzykę inspirowaną melodyjną hardcor-punkową sceną kalifornijską. Powstały w roku 1992 zespół od lat idzie swoja muzyczną drogą, nie ulegając chwilowym modą. Na przestrzeni 20 lat Upside Down wielokrotnie zaskakiwał swoimi pomysłami i tym, co tworzy. W roku 2001 zespół nagrał płytę Puzzle,co było wtedy ewenementem, w jednym z najbardziej cenionych europejskich studiów ( Soundlab w Orebro - Szwecja), pod okiem Mathiasa Farma z zespołu Millencolin. Kolejnym zaskoczeniem była płyta Master Copy (2005 - jak dotąd ostatnia studyjna) nagrana w poszerzonym o drogą gitarę składzie i z całkiem nowym mocniejszym brzmieniem. Gdy słuchacze przyzwyczaili się już do nowego wizerunku, zespół postanowił ponownie zamieszać im w głowach i, z okazji swoich 15 urodzin za prezentował nowy materiał. Nowy jest może nienajlepszym określeniem , Płyta CD/DVD Inaczej (2007) to zapis akustycznego koncerty w bydgoskim klubie Mózg.

Party hard

Rockowy zespół z Olkusza. Stawiają na melodyjne i wpadające w ucho granie. Skład to połączenie muzyków grających wcześniej w różnych kapelach. Nazwa Party Hard pojawiła się dość spontanicznie i dobrze oddaje klimat koncertów.

Bridgetown

Zespół powstał w 2009 roku jako wspólny projekt zafascynowanej muzyką grupy przyjaciół. Po kilku personalnych roszadach uformował się ostatecznie w roku 2010 i w tym składzie występuje do dziś. Grupa ma już za sobą pierwsze sukcesy, między innymi drugie miejsce w konkursie „Wyśpiewaj marzenia” organizowanym przez fox tv i myspace. Na co dzień można ich usłyszeć nakoncertach w Warszawie i okolicach.

Sight to Behold

Zespół grający post-hardcore z Mikołowa, grają razem w niezmienionym składzie od 2008 roku, pierwszą płytę „Diversions” wydali w 2011 r. sami, w domowych warunkach krok po kroku ucząc się wszystkiego. Aktualnie koncertują już z nowym, jeszcze nie nagranym materiałem po całej Polsce. Jak sami mówią, w kontekście muzycznym jest to początek czegoś nowego i cięższego w STB. Robią to co kochają i robią to profesjonalnie, dlatego ich koncerty niewiele różnią się od występów zachodnich wykonawców tego gatunku.

Rust

Poznański zespół hardrockowy, nagradzany na wielu ogólnopolskich przeglądach i festiwalach między innymi w 2009 r. zespół zajął II miejsce na festiwalu Łódzstock, dzięki czemu możliwe było wydanie debiutanckiego albumu „Rust’n’Roll”. Od 2010 roku muzyka Rust zaczęła dojrzewać i z galopujących riffów muzycy zaczęli stawiać na surowsze brzmienie, które zmierza w stronę ikon lat 70’ i 80’. Wiosną 2011 Rust nagrywa EP ”...leaves the message”. Rust jest laureatem Eliminacji do Przystanku Woodstock i usłyszymy ich w sierpniu na małej scenei festiwalu.

Szezlong

Zespół powstał w Poznaniu w marcu 2011 roku. W ich muzyce można usłyszeć inspiracje amerykańską gitarową alternatywą lat '90 (Modest Mouse, Pavement, Guided by Voices, Shellac, Pixies, Dismemberment Plan, Sonic Youth itp.), jednak nie ograniczają się do odwzorowań.

Ocean of Noise

Projekt stworzony przez Rafała Konopka pod koniec 2007 roku. W 2009 roku zadebiutował utworem „Noises From The Well” na składance portalu We Are From Poland obok takich zespołów jak Dagadana, Kamp!, Hellow Dog czy The Lollipops. W 2011 roku otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców na nagranie płyty.

The Black Hearts

Powstało w kwietniu 2011 roku w Warszawie. Ich muzyka to połączenie energetycznego rock’n’rolla, hardcore a nawet screamo. Eksplozja melodii, dynamicznych i ciężkich riffów to właśnie wizytówka czarnych warszawskich serc!

Curly Heads

Zespół powstał stosunkowo niedawno. Ich magiczna muzyka jest w perfekcyjny sposób uzupełniana niezwykłym wokalem Dawida, któremu jury X-Factora przepowiedziało możliwość wygrania programu. To grupa dobrych znajomych, którzy po koncercie zamiast rozjeżdżać się każdy w swoją stronę zostają na piwku i dyskutują do rana. Z grania chcą mieć „fun”, choć myślą o tym dość przyszłościowo.
Koncerty w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbędą się w godz. 16.00-21.00

A już dzień później, na dachu Red Bull Toubusa na terenie Festiwalu w Jarocinie, zagrają laureaci konkursu – o godz. 21.00, 22.20 i 23.50 oraz 21 lipca – o godz. 20.30, 21.50 i 23.40




**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto