Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedyna taka aparatura w Polsce

Jolanta SIELSKA
Aparat do analizy EKG płodowego pozwala podjąć trafną decyzję o ukończeniu porodu. Dr Markwitz stosuje EKG w trakcie porodu Ewy Pawlak.
Aparat do analizy EKG płodowego pozwala podjąć trafną decyzję o ukończeniu porodu. Dr Markwitz stosuje EKG w trakcie porodu Ewy Pawlak.
O tym czy serce dziecka bije tak jak powinno, poznańscy lekarze mogą dowiedzieć się nim jeszcze mały człowiek pojawi się na świecie. Klinika Perinatologii i Ginekologii Akademii Medycznej w Poznaniu, jako pierwsza w ...

O tym czy serce dziecka bije tak jak powinno, poznańscy lekarze mogą dowiedzieć się nim jeszcze mały człowiek pojawi się na świecie. Klinika Perinatologii i Ginekologii Akademii Medycznej w Poznaniu, jako pierwsza w Europie Środkowej, ma aparat do mierzenia EKG u płodu.

Klinika Perinatologii i Ginekologii AM od niedawna posiada aparat EKG, który bada pracę serca płodu. Poznańska placówka jest jedyną w Europie Środkowej, która dysponuje takim urządzeniem. Umiejscowiony przy główce czujnik dostarcza informacji o wszelkich nieprawidłowościach. Dane te, przetworzone komputerowo, pozwalają na podjęcie trafnych decyzji o ukończeniu porodu.

Położnicy się szkolą

10 lekarzy położników pracujących na oddziałach porodowych w różnych częściach Polski od wtorku uczy się w Poznaniu, jak korzystać z nowej aparatury. Oprócz wykładów prowadzonych przez specjalistów ze Szwecji oraz z Kliniki Perinatologii i Ginekologii, lekarze poznają nową technologię w trakcie porodów.

– To urządzenie pozwala obniżyć liczbę porodów zakończonych niepotrzebnie cięciem cesarskim. Pomaga bowiem wyeliminować sytuacje dwuznaczne, gdy zachodzi obawa o stan płodu i nie ma pewności, czy można czekać na poród naturalny – mówi prof. Grzegorz Bręborowicz, kierownik Kliniki Perinatologii i Ginekologii AM w Poznaniu. Badanie przez powłoki brzuszne matki daje czasem wynik fałszywie pozytywny. EKG płodu nie pozostawia natomiast żadnych wątpliwości.

Czujnik przy policzku

Inną nowoczesną metodą monitorowania stanu zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka jest pulsoksymetria płodowa. Specjalny czujnik przykłada się do policzka dziecka, czyli w miejsce najbardziej ukrwione. Wyniki badania wskazują stopień wysycenia hemoglobiny tlenem. Metoda ta pozwala więc potwierdzić czy krew płodu jest odpowiednio natleniona. Aparat do tego typu badań pracuje w Klinice Perinatologii i Ginekologii AM w Poznaniu od dwóch lat. Szpital Kliniczny przy ul. Polnej był pierwszym ośrodkiem w kraju, który korzystał z tego sprzętu.

– Na wprowadzanie każdej nowej metody leczenia lub diagnozowania wymagana jest zgoda Komisji Bioetycznej Akademii Medycznej. Komisja wyraziła już taką oficjalną zgodę na używanie aparatu do EKG u płodu — mówi dr Wiesław Markwitz z Kliniki Perinatologii i Ginekologii.

W piątek sympozjum
Szkolenia dla lekarzy położników zbiegną się w czasie z V Poznańskimi Dniami Medycyny Perinatalnej, organizowanymi przez Polskie Towarzystwo Medycyny Perinatalnej. Na rozpoczynające się jutro sympozjum, składają się zarówno wykłady jak i warsztaty praktyczne. Oprócz EKG płodowego lekarze zapoznawać się będą z nowymi metodami wspomagania utlenowania noworodka. Na sympozjum zjedzie ponad 200 położników, neonatologów i anestezjologów z całego kraju.

Prof. Grzegorz Bręborowicz,
kierownik Kliniki Perinatologii i Ginekologii AM w Poznaniu:
– Fakt, że właśnie Szpital Kliniczny przy ulicy Polnej w Poznaniu jest miejscem, gdzie w pierwszej kolejności pojawiają się nowoczesne urządzenia i procedury medyczne zwiększające bezpieczeństwo zarówno matki jak i płodu, nie powinien dziwić. W tym szpitalu rodzi się najwięcej dzieci w Polsce. Jest to ośrodek kliniczny, o trzecim stopniu referencji, utrzymujący kontakty z wieloma klinikami o podobnym profilu na świecie. Tutejsi specjaliści jako pierwsi dowiadują się o wszelkich nowościach i chcą je wprowadzać w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto