Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedyny taki na świecie mundur w muzeum w Poznaniu!

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
mundur oficera 1 pułku ułanów wielkopolskicj
mundur oficera 1 pułku ułanów wielkopolskicj Zenon Kubiak
Wielkopolskiemu Muzeum Wojskowemu udało się skompletować oryginalny paradny mundur oficera 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich z 1919 r. To jedyny egzemplarz na świecie!

- Posiadanie jednostkowego eksponatu, jak to się mówi, unikatu, to duma dla każdego muzealnika – przyznaje Tadeusz Jeziorowski, kurator Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego mieszczącego się na Starym Rynku.

Takim nowym unikatem w zbiorach muzeum jest kompletny mundur paradny oficera 1. Pułku Ułanów z 1919 r. Okazuje się, że po blisko stu latach ciągle udaje się dotrzeć do tak cennych znalezisk historycznych.

Kurtkę mundurową zwaną ułanką udało się zdobyć w 2009 r.
- Znalazła się w jednym z antykwariatów, ale właściciel nie wystawił jej do normalnej sprzedaży, tylko od razu skontaktował się z nami, wiedząc, że na pewno będziemy zainteresowani – opowiada Jeziorowski. – Udało się ją pozyskać dzięki wsparciu pana marszałka województwa wielkopolskiego.

Trzy lata później strój udało się skompletować, dzięki pozyskaniu spodni i pasa.
- Znaleźliśmy je w jednym z krakowskich antykwariatów i od razu wiedzieliśmy, że nie odpuścimy tego zakupu – opowiada kurator muzeum.

W zakupie pomogła firma Enea, dzięki czemu od 24 lutego w WMW można podziwiać kompletny strój, który wcześniej musiał przejść renowację.
- Kurtka właściwie była w stanie idealnym, spodnie musiano poddać zabiegom renowacyjnym, ale to normalne, że spodnie niszczą się szybciej – wyjaśnia Jeziorowski.

Teraz mundur prezentuje się pięknie i wygląda jak nowy, chociaż ma ponad 100 lat. Wiadomo, że kurtka została uszyta w 1908 r. dla oficera jednego z pułków pruskich.
- Świadczy o tym krój, barwa i stemple – tłumaczy kurator WMW.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii.

Strój dopiero później został dostosowany do mundurów, jakie nosili oficerowie 1. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Na kołnierz naszyto biało-czerwone proporczyki pułkowe, doszyto naramienniki z wypustką w czerwonej barwie 1. Pułku, oznaki stopnia nad mankietami rękawów oraz przyszyto guziki z polskim Orłem.

Mundur galowy noszono na przyjęciach wieczorowych i rautach, był odpowiednikiem fraka, czyli cywilnego stroju wieczorowego.

Strój jest kompletny, chociaż brakuje w nim jeszcze jednej ozdoby – srebrnych etyszkietów (sznurów naramiennych z chwastami).

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe mieści się na Starym Rynku 9 (obok budynku Galerii Miejskiej Arsenał). Jest czynne od wtorku do czwartku w godzinach 9-15, w piątki 12-21, a w soboty i niedziele 11-18.




**

**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto