Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest pomoc dla bezdomnych

Joanna Błaszkowska
Joanna Błaszkowska
Akcję mającą pomóc osobom bezdomnym rozpoczęli policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy MOPR. Chcą uświadomić osobom nieposiadającym domu, że są osoby i instytucje, które mogą udzielić im pomocy.

Wczoraj funkcjonariusze pracowali w okolicach Sołacza. Tamtejsi bezdomni otrzymali broszury informujące o tym, gdzie mogą bezpłatnie skorzystać z noclegu lub jeść ciepły posiłek. Zbliżająca się zima jest czasem najtrudniejszym do przeżycia. Dlatego aktualnie bardzo ważne jest ograniczenie liczby bezdomnych oraz zachęcanie ich do korzystania z pomocy socjalnej.

Na terenie parku Sołackiego było 8 osób, które mają tam koczowisko. Częśc z nich nadal nie ma wie, gdzie się może schronić. Dzięki takim przedsięwzięciom, jak to podjęte przez poznańskich funkcjonariuszy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że coraz więcej osób bezdomnych będzie chciało skorzystać z udzielanej pomocy i schronić się przed nadchodzącymi mrozami. 

Funkcjonariusze sprawdzali, czy miejsca, w których przebywają bezdomni, nie stwarzają dla nich zagrożenia. Chcieli też dowiedzieć się, kim są te osoby i ile dokładnie ich jest. W ramach realizowanego programu kontrolowane są takie miejsca jak pustostany, działkowe altany, bunkry, piwnice czy też klatki schodowe, w których przed zimnem będą chować się bezdomni. 

- Osoby bezdomne zwykle pozytywnie reaguja na naszą obecność - mówi Joanna Kępińska z Wydziału Prewencji poznańskiej policji. - Nawet, jeśli w danym miejscu mieszkają nielegalnie, nie "przeganiamy" ich stamtąd, bo wtedy nie wiedzielibyśmy, gdzie są, a to utrudniłoby udzielenie im często niezbędnej pomocy - wyjaśnia. Działania policji mają charakter opiekuńczy i nie mają na celu likwidowania koczowisk osób bezdomnych.

W kilkudziesięciu miejscach na terenie miasta poznańska policja odnotowała ponad 100 osób, które przebywają poza ośrodkami pomocy. Wśród nich nie ma kobiet z dziećmi, a u mężczyzn średnia wieku to ponad 40 lat. Począwszy od października do marca przyszłego roku, dla każdego komisariatu zostanie stworzona specjalna „mapa”, a cotygodniowa jej aktualizacja pozwoli na jeszcze większą kontrolę miejsc, w których przebywają bezdomni. - Na mapie też zaznaczone są także drogi dojazdu do tych miejsc, tak aby można było bez problemów udzielić im pomocy - mówi Kępińska.

Akcja pomocy osobom bezdomnym prowadzona jest przez poznańskich funkcjonariuszy już trzeci raz. - Od przynajmniej trzech lat nie zdarzył się w Poznaniu ani jeden przypadek śmierci z wychłodzenia - relacjonuje Kępińska. Program pomocy przynosi więc pozytywne efekty.

Zjawisko bezdomności jest zauważalne szczególnie w dużych miastach. Wyobrażenia o życiu bezdomnych niestety niejednokrotnie rozbiegają się z rzeczywistością. Do bezdomności często zmusza ludzi nieumiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w sferze zawodowej lub prywatnej. Czasem bierze się to z patologii, a czasem jest to nawet własny, świadomy wybór.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto