Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jezioro Żywieckie z dwoma, a nawet trzema wyspami. Będzie jak w Dubaju?

Jacek Drost
arc
Rozpoczyna się od dawna zapowiadane odmulanie Jeziora Żywieckiego. W ramach prowadzonych prac na zbiorniku powstaną dwie, a może nawet trzy wyspy, które mają stać się siedliskami dla ptaków.

– Na wniosek Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie wydałem decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą „Odmulenie zbiornika wodnego Tresna” – poinformował na burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Dodał, że na pierwszy etap inwestycji premier Mateusz Morawiecki obiecał 160 mln zł, co zostało zapisane w Programie dla Śląska.

Odmulanie zbiornika to ogromne przedsięwzięcie. Już w 2017 r. była mowa o konieczności wydobycie z dna zbiornika około 2,7 mln metrów sześciennych osadu zgromadzonego tam od początku jego eksploatacji (jezioro to sztuczny zbiornik utworzony w 1966 r.). To pozwoli na odzyskanie utraconej w wyniku jego zamulenia rezerwy powodziowej.

Po decyzji wydanej przez burmistrza Żywca kolejnym krokiem będzie uzyskanie przez PGW Wody Polskie decyzji wodno-prawnej, wydawanej przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Wyspy dla ptaków

PGW Wody Polskie planuje przeprowadzić prace w południowej części zbiornika na łącznej powierzchni około 100 ha.
Rejon ten położony jest w obrębie ujściowego odcinka rzeki Soły i obejmuje obszar od mostu drogowego na Sole, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 946 do miejsca, wyznaczonego aktualnie przez linię wierzbowisk i namulisk, zlokalizowanych około 1,3 km na północ od mostu drogowego na Sole.

– Dla odtworzenia utraconych siedlisk ptaków proponuje się budowę dwóch lub trzech wysp zbudowanych z materiałów stałych, wzmocnionych na brzegach materiałem skalnym o łagodnym nachyleniu, dla zapobieżenia ich rozmywaniu. Powierzchnia wysp łącznie wynosić będzie do 3000 metrów kwadratowych – poinformował burmistrz Szlagor.

Istnieje także pomysł, by pozyskany materiał usypywać wokół jeziora, by zrobić na nich ścieżki.

Inwestycja na lata

PGW Wody Polskie planują wykonywać zadanie etapowo. W najbliższym czasie realizowana będzie wycinka drzew i krzaków w rejonie ujścia Soły, która będzie stopniowo kontynuowana w kolejnych latach na łącznej powierzchni około 100 ha. Prace związane z odmuleniem południowej części zbiornika prowadzone będą w 2020 r. z pieniędzy PGW Wody Polskie, a ich dalsza realizacja rozłożona będzie w miarę pozyskanych środków na siedem lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto