Jubileusz 185-lecia Biblioteki Raczyńskich

Artykuł sponsorowany
Danuta Stenka i Przemysław Czapliński literacko, a dyrektor Wojciech Spaleniak wspomnieniowo - zakończą cykl podsumowujący Jubileusz 185-lecia Biblioteki Raczyńskich

Na zakończenie cyklu spotkań z okazji 185-lecia Biblioteki Raczyńskich pt. "Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle" zapraszamy na część IV - okres po roku 1989:

9 czerwca 2014 (poniedziałek), godz. 18.00, sala 1, pl. Wolności 19
* Największe wydarzenia literackie po 1989 roku
wykład prof. Przemysława Czaplińskiego - kierownika Specjalności krytycznoliterackiej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz
* projekcję filmów dokumentujących wybrane działania poznańskich organizacji pozarządowych (między innymi z archiwów Fundacji Malta, 8 Dnia, Art Stations, Barka, Stowarzyszenia No Women No Art i innych).

10 czerwca 2014 (wtorek), godz. 18.00, sala 1, pl. Wolności 19
* Biblioteka po 1989 roku - od transformacji po "wrota czasu"
wykład Dyrektora Biblioteki Raczyńskich Wojciecha Spaleniaka
* prezentację fragmentów Traktatu o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego w wykonaniu Danuty Stenki.

Wstęp na oba spotkania na bezpłatne zaproszenia do odbioru w centralnej wypożyczalni Biblioteki Raczyńskich przy Al. Marcinkowskiego / pl. Wolności.
Rezerwacja zaproszeń dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób pod nr telefonu 61 885 89 55 lub adresem mailowym: [email protected]

Ponadto zapraszamy na 2 wystawy związane z jubileuszem biblioteki:

"Historia i literatura z Biblioteką Raczyńskich w tle", która przedstawia książki z księgozbiorów biblioteki, wydarzenia historyczne, społeczne, kulturalne, literackie, zarówno ogólnopolskie, jak i te związane z Poznaniem czy tutejszą książnicą. Ekspozycja ma charakter przekrojowy; znajduje się tu wybrana polska literatura i sztuka z czterech okresów istnienia biblioteki: czasu zaborów, okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej, czasów PRL i wreszcie okresu po 1989 roku. Uzupełnieniem jest multimedialna prezentacja, zawierająca wybór materiałów fotograficznych, ikonograficznych, filmowych i dźwiękowych dotyczących Biblioteki Raczyńskich i Poznania, a także wyselekcjonowanych wydarzeń historycznych i kulturalnych z ostatnich 185-ciu lat. Wystawa dofinansowana jest ze środków MKiDN.

Wystawa czynna do 28 czerwca 2014, Galeria Atanazego, Al. Marcinkowskiego 23/24, wstęp wolny.

"185 książek na 185 lat" - wystawa prezentuje wyjątkowe książki, wybrane z bogatych i różnorodnych księgozbiorów Biblioteki Raczyńskich.

W gablotach i na ekranach pokazujemy zarówno książki z epoki hrabiego Raczyńskiego, jak i najnowsze pozycje; dzieła zwarte i czasopisma, książki nietypowe w formie, będące artystycznym projektem; dla dorosłych i dla dzieci. Obok tradycyjnych papierowych kodeksów przedstawiamy także inne nośniki: mikrofilm, płyty cd, książkę pisaną alfabetem Braille’a. Na wystawę trafiły książki darowane i zakupione przez Bibliotekę, mające swoją ciekawą historię zapisaną w znakach proweniencyjnych. Własne miejsce mają również introligatorskie arcydzieła, które z dumą chcemy zaprezentować. Ukazanie prawdziwego bogactwa zbiorów jest zadaniem karkołomnym, dlatego wystawę domykamy jubileuszową liczbą 185. woluminów.

Wystawa czynna do 28 czerwca 2014, Galeria Edwarda, pl. Wolności 19, wstęp wolny.

Szczegóły www.bracz.edu.pl

Dodaj ogłoszenie