Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jutrzenka z postulatami

Grzegorz OKOŃSKI
Poczty sztandarowe i bardzo wielu poznaniaków przyszło wczoraj na uroczystości 3 Maja. Fot. P. Jasiczek
Poczty sztandarowe i bardzo wielu poznaniaków przyszło wczoraj na uroczystości 3 Maja. Fot. P. Jasiczek
Oficjalnie, choć młodzieżowo, odbyły się wczoraj w Poznaniu obchody Święta 3 Maja. W dużej części przygotowali je uczniowie, którzy razem z publicznością śpiewem „witali Majową Jutrzenkę”.

Oficjalnie, choć młodzieżowo, odbyły się wczoraj w Poznaniu obchody Święta 3 Maja.
W dużej części przygotowali je uczniowie, którzy razem z publicznością śpiewem
„witali Majową Jutrzenkę”.

Pogoda dopisała, więc poznaniacy i goście dość tłumnie stanęli na Starym Rynku. W samo południe obserwowali trykające się koziołki, pod którymi, na schodach stał prezydent miasta, Ryszard Grobelny. Wcześniej uczestniczył we mszy świętej w poznańskiej Farze, prowadzonej przez biskupa Marka Jędraszewskiego, mógł też wysłuchać dźwięków koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, która przed południem grała przed Ratuszem.
Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hejnału, a po nim Mazurka Dąbrowskiego, w czasie którego żołnierze kompanii honorowej pod dowództwem ppor. Sebastiana Pieńkowskiego wciągnęli na maszt flagę. Wzrok przyciągali nie tylko uzbrojeni żołnierze, ale także dwóch wartowników w mundurach z okresu Powstania Listopadowego na schodach ratusza.

Poznańskie obchody święta połączyły historię, teraźniejszość i – dzięki licznemu udziałowi uczniów – przyszłość. Ich przedstawicielka, Natalia Nowicka, uczennica I LO, odczytała i wręczyła prezydentowi Grobelnemu petycję IV sesji Sejmiku Dzieci i Młodzieży Stołecznego Miasta Poznania.

- Domagamy się umożliwienia rozwijania aktywności, realizacji pasji – mówiła N. Nowicka. – Chcielibyśmy, by festiwale i imprezy kulturalne jak najczęściej gościły w mieście, by Poznań był miastem akademickim, a studenci znaleźli w nim jak najlepsze warunki.

Wśród postulatów znalazł się i taki, by młodzi ludzie nie bali się wyjść na ulicę, by mogli czuć się bezpiecznie.

- Podejmiemy wysiłek dla realizacji postulatów – zapewnił w odpowiedzi prezydent R. Grobelny, który wspominając Konstytucję 3 Maja, pontyfikat papieża Jana Pawła II, dodał za biskupem M. Jędraszewskim, że – do Unii wnosimy przyszłość, którą są młodzi ludzie.

Gdy władze miasta i delegacje składały kwiaty w Ratuszu pod posągiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, poznaniacy przenieśli się na druga stronę Rynku. Tam rozpoczęła się część artystyczna, przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Handlowych, Zespołu Szkół Łączności, Gimnazjum 12 i Liceum 25.
- Świętujemy razem z naszymi widzami, chociaż impreza jest bardziej stonowana, bez np. kolorowych pomponów ze względu na pamięć o śmierci Papieża – podkreśla Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych z ul. Śniadeckich, współorganizator imprezy. – Uczniowie ubrani są odświętnie, widać, że włożyli w przygotowanie programu dużo pracy. A śpiewamy wszyscy razem np. pieśń „Witaj Majowa Jutrzenko”, której teksty rozdaliśmy publiczności.
Jak dodaje prof. Izabella Banasiewicz – Gomuła z Zespołu Szkół Łączności, uczniowie przygotowali też na zakończenie wypuszczanie balonów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto