18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

K-dron - przeoczona figura

W.Kaiser
Absolwenci Liceum Plastycznego w Poznaniu kupują cegiełki - grę opartą o K-dron
Absolwenci Liceum Plastycznego w Poznaniu kupują cegiełki - grę opartą o K-dron Fot. W. Kaiser
Janusz Kapusta obok aktorów Józefa Nowaka i Marka Barbasiewicza oraz pisarka Krystyny Kofty i piosenkarza Jonasz Kofty to jeden z najbardziej znanych absolwentów Liceum Plastycznego w Poznaniu. Znany jest przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych jako między innymi odkrywca K-dronu - jedenastościennej bryły geometrycznej. Dodajmy, opatentowanej w 1987 roku w USA.

- K-dron to przeoczona figura - takim mianem najczęściej określą ją Janusz Kapusta. Według artysty, bryła istniała od zawsze, trzeba ją było tylko ujawnić. Janusz Kapusta ujawnił ją w 1985 roku w czasie przygotowań do wystawy w jednej z nowojorskich galerii. Artysta szukał formy, która najlepiej odda nieskończoność. Szukał i znalazł K-dron.

Jubileusz 65-lecia Liceum Plastycznego w Poznaniu
K-dron to jedenastościenna bryła geometryczna. Nazwa złożona jest z jedenastej w alfabecie litery k oraz greckiego słowa dron oznaczającego ścianę. Bryła ma niezwykłe właściwości optyczne i strukturalne, co pozwala na jej wręcz nieograniczone wykorzystanie. Trzeba podkreślić, że układy K-dronów mogą być zestawiane na wiele różnych sposobów. Każdy z nich gra światłem i cieniem, zaś zmiana kąta padania światła tworzy nowe wzory.

- K-dron ma niezliczone możliwości zastosowań - przekonuje Janusz Kapusta. - Można tworzyć gry, wyroby jubilerskie, elewacje budynków ... Teraz prowadzę rozmowy na temat możliwości produkcji opakowań do alkoholi w Stanach Zjednoczonych - informował artysta podczas uroczystego odsłonięcia tablicy poświęconej K-dronowi w Liceum Plastycznym w Poznaniu.

Jakiś czas temu Janusz Kapusta szukał zastosowań K-dronu. Naliczył ich 168. Dziś już nie liczy. Wie, że bryła ma praktycznie nieograniczone możliwości zastosowania. - Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia, to swoiste prawo K-dronu - przekonywał odkrywca bryły.

W 2004 roku w Kole odsłonięty został pomnik K-dronu.

Prace artysty będzie można zobaczyć 14 listopada na Galerii u Jezuitów wernisażu wystawy wybitnych absolwentów Liceum Plastycznego w Poznaniu.

Janusz Kapusta , rysownik,malarz, scenograf urodził się w 1951 roku w Zalesiu Małym, w powiecie kolskim. Ukończył Liceum Plastyczne w Poznaniu. Tu też studiował na ASP. Przeniósł się do Warszawy, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował także w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1981 roku mieszka w USA. Współpracuje z The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post, The Boston Globe, Graphis, Print.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto