Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karp wciąż króluje na wigilijnym stole. Jak długo?

Anna Orzeł
W Gospodarstwie Rybackim "LUTOM" Szymona Jurgowiaka karpie na wigilijny stół odłowiono już na początku listopada
W Gospodarstwie Rybackim "LUTOM" Szymona Jurgowiaka karpie na wigilijny stół odłowiono już na początku listopada Iwona Paroń
Przed nami święta Bożego Narodzenia. W sobotę w większości katolickich domów pojawi się dwanaście dań. Najważniejszy jest chyba karp w różnych postaciach, chociaż coraz częściej zastępuje go dorsz, czy łosoś.

Longina Grotowska z Zespołu Szkół w Sierakowie przeprowadziła badania wśród młodzieży z gimnazjum i technikum na temat spożywania ryb. Co z nich wynika? Pomimo, że mieszkamy na pojezierzu nazwanym Krainą Stu Jezior i mamy dostęp do wielu gatunków ryb, to tylko w 20 proc. domów rodzinnych spożywane są ryby w postaci świeżej lub mrożonej. Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi (2-3 razy w tygodniu) potrawy i przekąski z ryb spożywa zaledwie 4 proc., a nigdy lub prawie wcale 25 proc. mieszkańców.
Do najbardziej preferowanych i najczęściej spożywanych przez mieszkańców powiatu międzychodzkiego potraw i przekąsek z ryb zaliczamy śledzie w śmietanie oraz ryby smażone panierowane. Spośród 24 gatunków ryb najczęściej spożywamy karpie, śledzie, pangi, płocie i pstrągi.
Najczęściej wymienianym przez mieszkańców powodem, dla którego nie jemy w dużych ilościach ryb jest to, że maja one dużo ości i niezbyt przyjemny zapach. Są też kłopotliwe do przygotowania oraz stosunkowo drogie.
Wszystko to prawda, jednak gdy wziąć pod uwagę wartość odżywczą ryb okaże się, że jest to produkt cenny i z tego względu często powinien gościć na naszych stołach. Mięso ryb jest źródłem pełnowartościowego białka. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Okazuje się lekkostrawne, dzięki czemu zalecane jest w diecie osób chorych, starszych i dzieci. Ponadto bogate jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Tłuszcz o szczególnie cenionym składzie występuje w rybach średniotłustych i tłustych (np. łosoś, makrela, śledź, sardynka). Zawierają one niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), a wśród nich kwasy omega–3 mające szczególne znaczenie w żywieniu człowieka. Kwasy te poprawiają pamięć, wpływają na rozwój mózgu, podnoszą współczynnik inteligencji, dbają o narząd wzroku, obniżają podatność na depresję i poprawiają nastrój, mogą też zmniejszać ryzyko zachorowań na raka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto