Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karpacz i Szklarska Poręba na czele ogólnopolskiego rankingu. Gratulacje!

Alina Gierak
Burmistrzowie Mirosław Graf (z lewej) i Radosław Jęcek odebrali wczoraj w Sejmie dyplomy za sukces miast w rankingu
Burmistrzowie Mirosław Graf (z lewej) i Radosław Jęcek odebrali wczoraj w Sejmie dyplomy za sukces miast w rankingu UM Szklarska Poręba
Karpacz zajął pierwsze miejsce w rankingu najdynamiczniej rozwijających się polskich miast w kategorii gmina miejska. Szklarska Poręba jest w pierwszej piątce tego zestawienia. Gminy z naszego regionu wyprzedziły 300 innych samorządów. Brawa!

Karpacz i Szklarska Poręba na czele ogólnopolskiego rankingu. Podstawą rankingu "JST Zrównoważonego Rozwoju" tworzonego przez Politechnikę Warszawską. Ranking obejmuje wszystkie gminy w Polsce podzielone na cztery kategorie.
W kategorii gminy miejskie Karpacz zajął pierwsze miejsce. Wśród najlepszej piątki wśród gmin miejskich jest Szklarska Poręba.
Wczoraj (14 listopada) burmistrzowie Radosław Jęcek (Karpacz) i Mirosław Graf (Szklarska Poręba) odebrali w Sejmie dyplomy podczas uroczystego spotkania, na którym podsumowano XIV edycję Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego.
Co oceniano
Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST powstaje pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, w oparciu o analizę szesnastu wskaźników, które obejmują trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska. Wyniki rankingu są opracowywane na podstawie niezależnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (Bank Danych Lokalnych) i obejmują swym zakresem wszystkie jednostki samorządowe w Polsce w podziale na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.
Ranking "JST Zrównoważonego Rozwoju" Politechniki Warszawskiej bierze pod uwagę m.in. wydatki inwestycyjne na głowę mieszkańca, ich procent w budżecie, wydatki na transport i łączność na głowę mieszkańca oraz ich procent w budżecie, procent dochodów własnych w dochodach gminy, liczbę podmiotów gospodarczych, osób pracujących, bezrobotnych na tysiąc mieszkańców. Ponadto brane pod uwagę są: napływ i odpływ ludności, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, procent radnych z wyższym wykształceniem, procent ludności objętej wodociągami, kanalizacją ścieków i oczyszczalnią ścieków.

Analiza rankingów pozwala oceniać poziom rozwoju, jak też dynamikę zmiany wskaźnika przedsiębiorczości w relacji do innych gmin, a ocena poszczególnych zmiennych umożliwia identyfikowanie osiągnięć (dobrych praktyk) w poszczególnych gminach

– podkreśla prof. Eugeniusz Sobczak.
Inne dolnośląskie gminy w rankingu
Gmina Polkowice zajęła drugie miejsce wśród gmin miejsko-wiejskich
Gmina Kobierzyce jest druga w kategorii gmin wiejskich
Wrocław jest ósmy w kategorii gmin na prawach powiatu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na karpacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto