Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kasia Wilk i Hanna Banaszak będą kolędować w Wigilię pod Kaponierą

Redakcja
Już po raz 19. spotkamy się 24 grudnia w przejściu podziemnym pod rondem Kaponiera. Będzie opłatek, pastorałki i „Cicha noc” w 8 językach.

Tradycja wigilijnych spotkań pod rondem Kaponiera wzięła się z powieści Małgorzaty Musierowicz Noelka. W 1991 roku przeczytał ją Robert Gamble, pastor i wydawca. Opisane przez powieściopisarkę spotkanie poznaniaków pod rondem, którzy przychodzą tu przed pasterką, aby wspólnie zaśpiewać kolędy i przełamać się opłatkiem zafascynowała go do tego stopnia, że postanowił wizję autorki zrealizować.
- To była fikcja, ale zrozumiałem, że lepsza będzie prawdziwa Wigilia – mówi Robert Gamble.

I udało się! Wigilijne spotkania pod rondem Kaponiera odbywają się nieprzerwanie od 18 lat. Jak przyznają organizatorzy z agencji Konczał-Szwarc, frekwencja zależy najczęściej od pogody, od tego czy zechce się nam po wigilijnej wieczerzy wyjść z domu.
- Naszą ideą jest, aby każdy mógł przyjść pod rondo i kolędować – wyjaśnia Joanna Szurka z agencji Kończał-Szwarc. – Chodzi o to, aby przełamać się opłatkiem, przełamać się sobą.

Zwyczaj dzielenia się opłatkiem od lat fascynuje Roberta Gamble’a. Poznał go dopiero po przyjeździe do Polski i szczerze pokochał.
- Opłatkiem mogę się podzielić z każdym, znanym, nieznanym, trzeźwym, nietrzeźwym… - wylicza Gamble.

W przebiegu tegorocznej Wigilii pod Rondem niewiele się zmieni. Tradycyjnie już będzie przygotowane stanowisko, gdzie najmłodsi będą mogli malować i kolorować rysunki, będzie mała scena, z której czytane będzie Pismo Święte – w różnych językach i przez duchownych różnych wyznań, a do tego ekumenicznego czytania będzie mógł dołączyć się każdy chętny. Będzie też duża scena, na której kolędować będą poznańscy artyści.

W tym roku swój udział potwierdzili Hanna Banaszak i Piotr Kałużny, Kasia Wilk, The Pupils, Tomek Grdeń, Karolina Posała i Piotr Wrombel oraz Antosia i Maciej Kocińscy. Swój udział zapowiedzieli także poznańscy sportowcy: Agnieszka Wieszczek, Julia Michalska, Gosia Chojnacja oraz City Zen i przyjaciele.

Nowością będą dwa ekrany umieszczone po obu stronach sceny. To na nich wyświetlany będzie tekst kolędy, która tradycyjnie zakończy wigilijne spotkanie pod Kaponierą. „Cicha noc” w zeszłym roku śpiewana była w siedmiu językach – po polsku, niemiecku, angielsku, francusku, hiszpańsku, japoński oraz w nigeryjskim języku Ibo. W tym roku dojdzie jeszcze jedna zwrotka – po chińsku. Każdy chętny otrzyma tekst zapisany oprócz wersji oryginalnej – transkrypcją fonetyczną. Znajdzie się także fonetyczny zapis polskiej wersji dla osób anglojęzycznych.

- Może nie rozumiemy słów, ale wiemy o co chodzi – mówi Robert Gamble. – To światowa celebracja narodzin Chrystusa.

Posłuchaj, jak brzmiała "Cicha noc" śpiewana w siedmiu językach rok temu:

Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 21.30 w Wigilię (24 grudnia) poprowadzi Mariusz Kwaśniewski. Zakończy się około godz. 23 tak, aby wszyscy jego uczestnicy bez przeszkod zdążyli na pasterki.

Kilka godzin wcześniej na swojej kolacji wigilijnej spotkają się bezdomni i ubodzy – podopieczni fundacji Barka. Zawsze w Wigilię i pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia spotykali się w Galerii Miejskiej Arsenał. Jednak w tym roku musieli zmienić miejsce.
- Zmienił się właściciel pobliskiej restauracji i nie mamy już dostępu do zaplecza kuchennego – wyjaśnia Edward Skoryno ze stowarzyszenia Szkoła Barki. – Dlatego doszliśmy do wniosku, że warto promować miejsce, z którego się wywodzimy.

W tym roku na Wigilii w siedzibie fundacji spotka się 250-300 osób. Będzie tradycyjnie 12 potraw, a jedzenia wystarczy dla wszystkich chętnych.
- Coraz mniej jest osób bezdomnych, a coraz więcej osób samotnych i biednych, których nie stać na zrobienie Wigilii – mówi Edward Skoryno.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto