Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kawa zamiast soli i piasku. Czy w Poznaniu zobaczymy chodniki posypane fusami?

Alicja Durka
Alicja Durka
W Krakowie zdecydowano się przetestować nowe rozwiązanie. Zamarznięte alejki posypano fusami po kawie z krakowskich kawiarni.
W Krakowie zdecydowano się przetestować nowe rozwiązanie. Zamarznięte alejki posypano fusami po kawie z krakowskich kawiarni. Konrad Kozlowski
W ostatnich dniach zrobiło się głośno o nowatorskim pomyśle, który miałby w ekologiczny sposób rozwiązać problem oblodzonych chodników. Pierwszy był Lwów, pomysł podchwycił Kraków, a później znalazło się wielu naśladowców. Pomysł przypadł do gustu szczególnie miłośnikom psów, ponieważ łapy czworonogów są szczególnie narażone na działanie soli. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie ma wiele wad. Czy w Poznaniu zobaczymy alejki posypane fusami po kawie?

Na pomysł wykorzystania fusów po kawie wpadła doradczyni burmistrza Lwowa Iryna Orszak, która o takim rozwiązaniu dowiedziała się z internetu. Zastąpienie piasku i soli fusami w założeniu ma wykorzystać odpady, poprawić jakość gleby i ulżyć psim łapom, które są szczególnie narażone na działanie soli.

Pomysł z Lwowa podchwycił Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, który postanowił wypróbować fusy w jednym z miejscowych parków.

Do akcji przyłączyły się kawiarnie i miłośnicy kawy w całej Polsce

Pomysł szybko spotkał się z entuzjazmem wielu kawiarni, które zadeklarowały, że przyłączą się do akcji i przekażą fusy ze swoich lokali. W Wojtkowicach burmistrz zdecydował się na ustawienie pojemnika na fusy i zadeklarował, że będzie je zbierał od mieszkańców. W czwartek, 11 lutego posypano już jedną alejkę w parku miejskim.

Pomysł przypadł do gustu również warszawiakom z Ursynowa. Na początek fusy z ekspresów w urzędzie będą rozsypywane na chodniku wzdłuż budynku ratusza.

TAK, robimy kawowy pilotaż! (...) Dziś zaczęliśmy zbieranie fusów kawowych z urzędowych ekspresów. Od jutra zamierzamy posypywać nimi chodnik wzdłuż budynku ratusza od strony parkingu. Naszym celem jest przede wszystkim zebranie na przyszłość doświadczeń oraz opinii mieszkanek i mieszkańców

- napisał Bartosz Dominiak, zastępca burmistrza Ursynowa.

Fusy na alejkach zamiast piasku i soli a regulacje prawne

Choć pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem ze strony internautów, to kwestia posypywania chodników fusami z kawy nie jest uregulowana prawnie i budzi wiele wątpliwości. Przede wszystkim fusy - zwłaszcza te z kawiarni - są odpadem, więc nie można go przekazać i wykorzystać na posypywanie alejek.

"Wydaje się, że pług przejedzie raz i śniegu nie będzie. Tak to nie działa". Drogowcy o tym, jak wygląda praca przy odśnieżaniu ulic:

Najpierw fusy musiałyby - w świetle prawa - przestać być odpadem. Ponadto przepisy jednoznacznie określają, jakich substancji można używać do zimowego utrzymania konkretnych nawierzchni i jak można się spodziewać nie ma wśród nich fusów.

Fusy po kawie - czy to faktycznie ekologiczne?

Pojawiły się również głosy mówiące o tym, że rozsypane fusy mogą szkodzić środowisku. Po pierwsze, stosowanie fusów z kawy ogranicza wzrost roślin, choć istnieją badania mówiące o tym, że w długiej perspektywie kawa może działać jak nawóz, ale trudno przewidzieć, jaki wpływ będzie miała kawa na roślinność w przestrzeni miejskiej.

Elektrociepłownia Poznań Karolin sprawia, że ponad 60 proc. mieszkańców Poznania nie musi się martwić spadającą temperaturą za oknem. Ile zużywamy ciepła? Którędy dociera? Czego potrzeba, abyśmy mogli po prostu włączyć kaloryfer?

Elektrociepłownia pracuje cały rok. Co oczywiste, im zimniej, tym więcej energii wykorzystujemy. Przy temperaturze plus 10 stopni Celsjusza dobowe zużycie energii użytkowników obsługiwanych przez elektrociepłownię Karolin to 22 tys. gigadżuli.

Przejdź dalej ---->

Produkuje tyle energii, że wystrzeliłaby wieżę Eiffla w kosm...

Kwestią sporną jest również kwestia wpływu na dżdżownice. Okazuje się, że kawa może działać na nie toksycznie. Fusy po kawie mogą mieć również negatywny wpływ na wodę i funkcjonowanie oczyszczalni ścieków. Już teraz kofeina jest obecna w wodach podziemnych, a działania tego typu mogą jeszcze bardziej zwiększyć zawartość kofeiny w wodach gruntowych.

Mimo wątpliwości, fusy wydają się mniej toksyczne niż choćby sól. Trzeba jednak podkreślić, że w Poznaniu na chodnikach, ścieżkach rowerowych, placach, a także jezdniach o znaczeniu lokalnym wykonawcy mogą stosować wyłącznie piasek o uziarnieniu do 1 mm, a stosowanie środków chemicznych jest dopuszczalne wyłącznie w sytuacji opadu marznącego deszczu. Piasek nie jest toksyczny dla środowiska, ale może być problematyczny dla kanalizacji, przez co konieczne jest częstsze ich czyszczenie.

Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu informuje, że w Poznaniu nie są obecnie planowane tego typu inwestycje.

- Przede wszystkim nie wiemy, jak taki środek działa, czy jest skuteczny i ile kosztuje. Pytań jest mnóstwo, bo środki tego typu muszą spełniać określone normy. Wiem, że Kraków testuje u siebie takie rozwiązanie, ale na małej powierzchni. Na pewno będziemy się kontaktować z tamtejszym zarządem, ale sami nie będziemy podejmować tego typu kroków badawczych

- tłumaczy rzeczniczka ZDM.

Problematyczną kwestią jest również zdobycie takiej ilości fusów od kawy. W poniedziałek w samym Poznaniu zużyto 850 ton piasku. Trudno więc sobie wyobrazić, skąd można pozyskać takie ilości fusów.

Od kilkunastu dni wiele miast w Polsce jest zasypane śniegiem. Nie inaczej jest w Poznaniu. W ostatnich latach zimy była raczej łagodne, więc tym bardziej warto zobaczyć panoramę Poznania widzianą z wieży Zamku Przemysła. 

Zobacz zdjęcia ---->

Tak wygląda zimowa panorama Poznania! Zobacz zdjęcia zrobion...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto