Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdego lata kolejna kolekcja i nowa moda na okulary przeciwsłoneczne

Anna Jarmuż
Okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed uszkodzeniem rogówki i soczewki
Okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed uszkodzeniem rogówki i soczewki Grzegorz Dembiński
"Policjantki", "lustrzanki", "muchy" i "rajbany". Na takie okulary przeciwsłoneczne decyduje się w tym sezonie najwięcej poznaniaków.

– Co roku mamy nową kolekcje i nowe trendy. Pojawiają się kolejne fasony i kolory – mówi pani Danka, która sprzedaje okulary na skrzyżowaniu ulic Półwiejskiej i Krakowskiej. – Obecnie modne są duże, prostokątne kształty i lustrzane szkła. Co ciekawe, takie okulary zaczęli nosić również mężczyźni, którzy dotychczas preferowali wąskie sportowe wzory – dodaje.

Zobacz także: Pokaz mody studentek Polibudy

Nie jest jednak tak, że modele modne jednego roku, w następnym odchodzą bezpowrotnie do lamusa.
– Nadal panuje moda na lata 70. i 80. Popularnością ciągle cieszą się okulary typu „mucha”, czyli duże i okrągłe szkła. Dużo klientów kupuje też tak zwane „policjantki” – wylicza sprzedawczyni okularów na ulicy Święty Marcin.
Ludzie często sugerują się przy kupnie swoimi idolami.

– Moda na policyjne okulary rozpoczęła się chyba od Chucka Norrisa. A bardzo modne od zeszłego roku rajbany, czyli okulary firmy Ray Ban, promował Szymon Majewski i wielu aktorów zagranicznych – śmieje się pani Danka.

Klienci stają się również coraz bardziej otwarci na różnego rodzaju ekstrawagancje. Czarne okulary coraz częściej zastępują szkła z kolorowymi oprawkami. Żółte, czerwone, zebra lub panterka. Wybór jest bardzo duży.

– Często przychodzą do nas panie, które mają już po pięć par okularów przeciwsłonecznych, ale kupują kolejne innego koloru. W ten sposób do każdego stroju mają również inny kolor okularowych oprawek – mówi pani Danka. – Cena jest na tyle niska, że mogą sobie na to pozwolić.

Za okulary przeciwsłoneczne na ulicznym straganie zapłacimy około 20 złotych. Z większymi kosztami muszą liczyć się osoby, które mają dużo wyższe wymagania.

– Ciekawym rozwiązaniem są szkła fotochromowe. Są one przejrzyste w pomieszczeniu, ale po wyjściu na zewnątrz ciemnieją. Jest to reakcja na ultrafiolet zawarty w promieniach słonecznych – tłumaczy Hanna Blejwas z Kompleksu okulistyczno-optycznego Visus. – Dobre oceny zbierają także okulary z polaryzacją, które redukują odblaski. Najczęściej kupują je kierowcy, sportowcy i wędkarze – dodaje.

Niestety, same szkła fotochromowe kosztują około 440 złotych (do tego trzeba doliczyć oprawki). Za polaryzację zapłacimy od 190 do 380 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto