Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdy z nas nosi w sobie obcego?

Justyna Laskowska
Justyna Laskowska
Czym jest inność, którą nagle odnajdujemy w sobie? Czy jest czymś twórczym, wzbogacającym - czy czymś strasznym, przed czym trzeba się bronić? O tym dyskutowali uczestnicy kolejnych Metamorfoz Baraku Kultury.

Kolejne spotkanie Baraku Kultury z cyklu „Metamorfaozy” odbyło się pod hasłem „Inny we mnie”. Podczas dwóch wykładów i projekcji filmu, można było poznać rozmaite rodzaje obcości, które ukrywają się w człowieku. Zaproszeni krytycy, naukowcy i artyści przedstawili klika obliczy metamorfoz, które dokonały się, lub dokonują w nauce, kulturze i codziennym życiu.

Inność i obcość omówiła literaturoznawczymi Agnieszka Karpowicz, która omówiła prozę niedocenionego polskiego autora Leopolda Buczkowskiego oraz Bartosz Żurawicki, krytyk filmowy, który przybliżył słuchaczom twórczość Davida Cronenberga, reżysera takich filmów, jak ”Crash”, „Videodrome” czy „Nierozłączni”.

Agnieszka Karpowicz omawiając niezwykle trudną w odbiorze twórczość Buczkowskiego, pokazała, w jaki sposób pisarz przedstawia w swoich utworach problem tożsamości bohaterów, która jest trudna do określenia. W prozie Buczkowskiego bardzo ciężko jest przypisać jednemu bohaterowi konkretną tożsamość. Taka dezintegracji jest zdaniem literaturoznawczyni umotywowana tym, że akcja wielu powieści polskiego prozaika dzieje się w czasie II wojny światowej.
- Ten czas doskonale motywuje ukrywanie się, dezercję i dezintegrację bohaterów – wyjaśnia. – Wszystkie utwory można jednak odczytać w sposób bardziej uniwersalny i zobaczyć, jak reagują ludzie borykający się z traumatycznymi doświadczeniami.

Zupełnie inne postrzeganie inności i obcości, znacznie bardziej fizycznej i namacalnej, ukazał Bartosz Żurawiecki podczas omawiania twórczość Davida Cronenberga, który swoimi filmami często szokuje i przeraża widza. Fragmenty horrorów, które można było zobaczyć podczas spotkania pokazywały ludzi borykających się z innością, ale rozumianą jako coś negatywnego, strasznego i potwornego.
- Filmy Cronenberga pokazują, że w każdym z nas żyje ktoś inny – stwierdził Bartosz Żurawiecki. – I często jest to ktoś taki, kogo nie wpuścilibyśmy do naszego domu.

Na zakończenie spotkania wyświetlony został film dokumentalny Lidki Kazen „Byłem kobietą” ukazujący historię Kacpra, który urodził się jako Urszula i przeszedł długą drogę do swojego „ja”. Kacper zawsze czuł, że jest kimś innym, że urodził się w niewłaściwym ciele, dlatego robił wszystko, by z kobiety zmienić się w mężczyznę, co w konsekwencji zrobił.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto