Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kibice gości wejdą kładką na stadion miejski w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Maciej Roik, KAEF
Obecnie w okolicy stadionu trwają m.in. prace związane z budową kładki, którą na obiekt będą wchodzić kibice gości
Obecnie w okolicy stadionu trwają m.in. prace związane z budową kładki, którą na obiekt będą wchodzić kibice gości Grzegorz Dembiński
Stadion jest gotowy. Już od września, po hucznym otwarciu i koncercie Stinga, Lech i Warta Poznań, mogą grać przy komplecie publiczności. Zagospodarowanie najbliższej okolicy obiektu, to jednak wciąż kwestia przynajmniej kilku miesięcy.

Choć do listopada większość robót ma zostać wykonana, niektóre elementy, mogą się pojawić dopiero po Euro.

Zobacz także: Kibic opluty na stadionie może dostać zakaz klubowy

– Pierwszym tematem, który już jest na finiszu są kasy biletowe – podkreśla Ryszard Dembiński, prezes spółki Euro Poznań 2012. – Choć termin ich skończenia mija w lipcu, mamy nadzieję, że tę część prac uda się zrobić wcześniej.

Kasy to jednak tylko jeden z wielu elementów, których budowa trwa. Obecnie wymieniana jest sieć ciepłownicza biegnąca wzdłuż stadionu, a także powstają boiska treningowe. Los tych ostatnich na razie stoi pod znakiem zapytania, bo znajdują się dokładnie w miejscu, gdzie w trakcie Euro powstanie namiotowe miasteczko UEFA. A to znaczy, że aby po mistrzostwach wszystkiego nie poprawiać, trzeba z części prac zrezygnować.

– W ciągu najbliższych kilku dni okaże się, w jakim zakresie zostaną zrobione boiska treningowe – podkreśla Dembiński. – Prawdopodobnie nawierzchnia zostanie położona dopiero po mistrzostwach.

Podobny los czeka te elementy, które według pierwotnych założeń miały służyć wszystkim poznaniakom. Chodzi o boisko rekreacyjne z amfiteatrem dla kibiców, zieleń oraz ławki. Choć to wszystko miało się pojawić od strony ulicy Bułgarskiej, UEFA zażądała, by w trakcie Euro znajdował się tu pusty plac. A to znaczy, że o stadionie, który przyciągnie nie tylko kibiców, ale również innych mieszkańców, będzie można mówić dopiero po turnieju.

Obecnie trwa budowa kładki dla kibiców gości. Znajdujące się na wysokości 8 metrów przejście ma sprawić, że przyjezdni kibice będą mogli bezkolizyjnie wydostać się ze stadionu. Przejście ma schodzić aż do ulicy Wałbrzyskiej, gdzie zostanie zbudowana minipętla, na którą będą podstawiane autobusy dla kibiców. Całość, łącznie z pozwoleniem na użytkowanie, ma być gotowa do końca lipca.

Spychacze i ciężki sprzęt budowlany można także zobaczyć w na terenie zlikwidowanych ogrodów działkowych. Choć w tym miejscu w najbliższym czasie nic konkretnego nie powstanie, teren ma zostać utwardzony, a w trakcie mistrzostw ma pełnić rolę „wentyla bezpieczeństwa”. W jaki sposób? W razie nagłej ewakuacji, tam zostaną wyprowadzone dziesiątki tysięcy kibiców.

– Ilość miejsca do ewakuacji, jaka przypada na każdego kibica jest ściśle określona – podkreśla Dembiński. – Dlatego teren po ogrodach działkowych, do Euro nie może zostać zabudowany. Ma wówczas pełnić rolę placu ewakuacyjnego. Jaki będzie jego los po turnieju, na razie nie wiadomo.

Do końca czerwca mają również zostać poprawione dojazdy wokół stadionu (miejscami się zapadły). Natomiast do końca listopada powstaną drogi wokół boisk treningowych. Do tego czasu temat zagospodarowywania okolic stadionu, aż do zakończenia Euro 2012, ma zostać zamknięty.

Kończą budować ulicę Bułgarską

Do końca sierpnia potrwa przebudowa ulicy Bułgarskiej. Wtedy powinny się skończyć kłopoty kierowców przejeżdżających obok stadionu. Przebudowa ulicy Bułgarskiej na odcinku od Marcelińskiej do Grunwaldzkiej jest jedną z kluczowych inwestycji przed mistrzostwami Euro 2012. Prace rozpoczęły się na początku września zeszłego roku. Wcześniej drogowcy wyremontowali inne odcinki Bułgarskiej (aż do ulicy Polskiej). Po zakończeniu trwającej obecnie przebudowy ulica Bułgarska będzie między Marcelińską a Grunwaldzką dwujezdniowa w każdą stronę. W projekcie uwzględniono także: przebudowę infrastruktury podziemnej, budowę kanału deszczowego, chodników, drogi rowerowej i ścieżki pieszo-rowerowej. Powstaną też nowe miejsca postojowe, zatoki autobusowe, oświetlenie. Koszt przebudowy tego odcinka to ponad 20 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto