Kiedy warto się przebranżowić i jak odnaleźć się na nowej ścieżce zawodowej?

Materiał informacyjny GoWork.pl
Przebranżowienie się najczęściej jest wyborem, ale zdarza się, że także koniecznością. Co może nam dać wejście do nowego zawodu? Jakie sygnały mówią o tym, że warto rozważyć zmianę ścieżki kariery? Jak zacząć przebranżowienie i o czym pamiętać, aby cały proces przebiegł sprawnie i zakończył się naszym sukcesem?

Co daje przebranżowienie i kiedy je rozważyć?

Proces przebranżowienia to coś, na co powinien być otwarty każdy pracownik. Bardzo często bowiem zdarza się, że przekwalifikowanie jest zwyczajnie opłacalne i to nie tylko finansowo. Rynek pracy nieustannie się zmienia.

Zawody, w których niegdyś było dużo możliwości, tracą na znaczeniu, pojawiają się zupełnie nowe stanowiska, a jeszcze inne profesje zupełnie wymierają. Przebranżowienie może okazać się dobrowolną opcją, którą warto wybrać ze względu na profity (np. wyższe wynagrodzenie), ale niekiedy staje się także koniecznością — jedynym wyjściem, aby nie wypaść z rynku zatrudnienia.

Dzieje się tak na przykład, gdy pracownik nieoczekiwanie traci pracę i nic nie wskazuje na to, żeby mógł znaleźć nowe oferty w tej samej profesji. Niektóre zawody wypierają dziś maszyny. Działa także czas. Na rynku nie ma już zapotrzebowania na usługi niektórych specjalistów.

Dlatego jedną z sytuacji, kiedy warto rozważyć przebranżowienie, są pojawiające się sygnały o tym, że nasz zawód niebawem zaniknie, lub o atrakcyjne oferty pracy będzie naprawdę trudno. Wejście do nowej branży może być także zbawienne, gdy dotyka nas wypalenie. Być może zaczynamy męczyć się na obecnym stanowisku.

Potrzebujemy innych ścieżek rozwoju czy zredukowania stresu, a obecna praca nie może nam tego zapewnić. Jedną z największych motywacji zdobycia nowych umiejętności jest perspektywa otrzymywania lepszego wynagrodzenia.

Zaletą właściwego przebranżowienia może być również większa stabilność zatrudnienia: lepsza umowa, dostępność wielu ofert, wybranie zawodu, który na pewno będzie potrzebny przez wiele lat itp.

Jak wybrać kierunek zmian zawodowych?

Jeśli mamy ochotę na zmiany, ale nie do końca wiemy, na co się zdecydować, zawsze warto analizować obecną sytuację na rynku zatrudnienia, jak i prognozy na przyszłość. Mieszkańcy dużych miast, takich jak np. Poznań, mogą śledzić aktualne oferty pracy na stronie www.gowork.pl/praca/poznan. To znakomity wybór jeszcze przed podjęciem decyzji o przebranżowieniu - łatwo wtedy zaobserwować, jakich ofert jest dużo, oraz jak prezentują się zarobki na danych stanowiskach, i to w naszym mieście lub regionie, co jest niezwykle ważne.

Baza ogłoszeń portalu GoWork.pl doskonale pokaże im, jakich pracowników poszukuje się dziś najwięcej w ich miejscu zamieszkania. Serwis udostępnia oferty także z innych części kraju i jest dobrym miejscem do pierwszego zapoznania się z aktualnymi realiami rynku ogłoszeń.

W zbieraniu informacji pomagają również artykuły czy nowinki ze świata zawodowego. Dzięki nim wszyscy słyszymy, że niezwykle perspektywiczne są m.in. profesje związane z informatyką. Planując przebranżowienie, warto poczytać więcej na takie i podobne tematy.

Co brać pod uwagę planując przekwalifikowanie się?

Choć np. świat programowania wydaje się bardzo opłacalny, nie jest oczywiście dla każdego i absolutnie nie mówimy, że jeśli rozważasz przekwalifikowanie, to wybór dotyczy tylko obszarów IT. W karierze zawodowej każdego pracownika bardzo ważne są naturalne predyspozycje i preferencje, a także mocne strony i świadomość osobistych słabości.

Wszyscy mamy również jakieś cele zawodowe, coś, na czym najbardziej nam zależy i co sprawia, że właśnie w takiej, a nie innej pracy, czujemy się dobrze. Nie da się zawsze robić wyłącznie tego, co się lubi, ale warto do tego dążyć. Zatem sprawdźmy, czy opłacalne będzie przekwalifikowanie się w kierunku tego, do czego po prostu nas ciągnie.

Dużo łatwiej przyjdzie także nauka rzeczy związanych, chociaż w małym stopniu, z tym, co robiliśmy dotychczas. Jeśli wybierzemy pokrewną branżę, również nasze CV pozostanie spójne i zachęci większą liczbę pracodawców.

Można przez 10 lat zajmować się księgowością, a potem postarać się zostać aktorem, ale na pewno dużo łatwiej przyjdzie wybór innej, lecz powiązanej ścieżki z obszaru finansów.

Przebranżowienie — jak się za to zabrać z głową?

Przebranżowienie powinno również przebiegać stopniowo. Nie rzucajmy pracy z dnia na dzień i nie szukajmy natychmiast ofert w innej branży. Najpierw postawmy na kursy, szkolenia, studia podyplomowe, staże, praktyki, wolontariat czy zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Skupmy się również na zdobywaniu dokładnie tych umiejętności, które widnieją w wymaganiach większości ofert pracy. Różne kursy czy szkolenia obiecują bardzo wiele, ale upewnijmy się, że pozwolą nam nauczyć się dokładnie tego, czego poszukują pracodawcy.

Pomyślmy, jak jeszcze możemy zdobyć nowe kwalifikacje. Czy pomoże nam najbliższy urząd pracy? A może słyszeliśmy o darmowym szkoleniu? Porozmawiajmy z kimś, kto wykonuje zawód, o którym myślimy. Sprawdźmy, czy nowa dziedzina na pewno nas zadowoli.

Przebranżowienie się często nie jest także tanie. Wymaga znacznych nakładów finansowych, które przeznaczamy np. na prywatne szkolenia. Jakoś przecież trzeba zdobyć nowe kompetencje. Dlatego często najpierw warto odłożyć nieco środków, zanim ruszymy z przekwalifikowaniem się.

Nie wolno także bać się wrócić do poprzedniej ścieżki kariery. Każdemu zdarzają się błędne wybory i nie warto się ich wstydzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto